RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ushtria ruse pretendon një ofensivë të re në Ukrainën jugore

ushtria-ruse-pretendon-nje-ofensive-te-re-ne-ukrainen-jugore

Ushtria ruse tha sot se ka arritur të marrë nën kontroll disa territore gjatë një ofensive të re, në Ukrainën jugore.

“Në rajonin e Zaporizhias, linja dhe pozicione më të favorshme u morën përmes sulmeve nga njësitë e Qarkut Ushtarak Lindor”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov, në Moskë.

Sipas tij, sulmet ruse vranë 30 ukrainas dhe çaktivizuan disa automjete ushtarake. Informacioni nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Më herët, ekspertët ushtarakë rusë raportuan një ofensivë në zonën Orikhiv dhe Huliaipole, ku supozohej se linjat e para të mbrojtjes ukrainase ishin kapërcyer.

Sot në mëngjes, shtabi i përgjithshëm ukrainas njoftoi sulme në rajon, por jo për një avancim te forcave ruse. /atsh

Related posts

Paralajmërohet anulimi i disa fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës

admin

Begaj, Nikolla dhe Rama mesazhe urimi për Kurban Bajramin

admin

“Vritni një serb, do të vrasim njëqind myslimanë”, sot 27 vjet nga fjalimi i Vuçiqit

admin