RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Lëngu që ul kolesterolin, ul ndjeshëm edhe presionin e gjakut

​lengu-qe-ul-kolesterolin,-ul-ndjeshem-edhe-presionin-e-gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një vrasës i heshtur që çon në sëmundje të zemrës kur menaxhohet keq, por edhe ndryshimet e stilit të jetesës mund ta ndalojnë këtë dëm. Në fakt, provat sugjerojnë se disa fruta mund të kenë një rol shumëfaktorial në uljen e kolesterolit, pastrimin e arterieve dhe uljen e presionit të gjakut. Në disa studime, këto efekte janë po aq të rëndësishme sa ato të ofruara nga barnat.

Shega ofron një mori përfitimesh për shkak të efektit pozitiv që antioksidantët e tyre kanë në inflamacion. Shumë nga këta antioksidantë vijnë në formën e polifenoleve, pigmenteve bimore të cilat i japin frutave ngjyrën e tyre karakteristike të kuqe.

Gjysmë filxhani lëng shege jep afërsisht 72 kalori, 16 gram karbohidrate dhe tre gram fibra. Shega gjithashtu ka një sasi të konsiderueshme folate, vitaminë K dhe kalium, e cila ndikon drejtpërdrejt në elasticitetin e mureve arteriale dhe e bën atë të dobishme në kontrollin e presionit të gjakut.

Gjetjet treguan se lëngu i shegës ul presionin sistolik dhe diastolik të gjakut dhe se efekti mbeti i qëndrueshëm, pavarësisht nga sasia ose kohëzgjatja e konsumit.

Është sugjeruar se aftësia për të vepruar si një frenues ACE (frenues i enzimës konvertuese të angiotenzinës) mund të jetë ajo që lejon lëngun e shegës të ulë presionin e gjakut. Këta frenues zakonisht gjenden në ilaçet e presionit të gjakut dhe funksionojnë duke ulur aktivitetin e angiotenzinës, një enzimë e prodhuar në veshka.

Sa kohë i duhet lëngut të shegës për të ulur presionin e gjakut? Nuk ka një përgjigje të qartë se sa kohë i duhet lëngut të shegës për të ulur presionin e gjakut dhe efektet ndryshojnë nga personi në person.

Disa studime sugjerojnë se mund të duhen disa javë që rezultatet të bëhen të dukshme, ndërsa të tjera sugjerojnë se një ndryshimi mund të jetë i dukshëm brenda disa ditësh.

Disa kërkime kanë regjistruar ulje të kolesterolit që variojnë nga tre deri në 10 % pas lëngut të shegës, megjithatë, duke sugjeruar se mund të ketë një ndikim pozitiv në profilet e lipideve.

Related posts

Kafe dhe cigare, një kombinim fatal për zemrën

admin

Frutat dhe perimet me ngjyrë të kuqe, pasuri për trupin dhe ilaç për zemrën

rezart morina

​Si të zgjedhim gjithmonë shalqirin më të ëmbël

admin