RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Varianti i ri i COVID-19 përhapet në Britaninë e Madhe

varianti-i-ri-i-covid-19-perhapet-ne-britanine-e-madhe

Një variant i ri COVID po përhapet në të gjithë Britaninë e Madhe, sipas Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore (UKHSA) – dhe tashmë përbën një në shtatë raste të reja, shkruan Sky News.

I njohur shkencërisht si EG.5.1, ai rrjedh nga varianti Omicron i COVID.

UKHSA ka monitoruar prevalencën e saj në Britani për shkak të rasteve në rritje globalisht, veçanërisht në Azi, dhe është klasifikuar si variant në Britani më 31 korrik.

Të dhënat e fundit tregojnë se ky variant përbën 14.6% të rasteve – i dyti më i përhapur në Britani.

Duket se po përhapet shpejt dhe mund të jetë një arsye pse ka pasur rritje të rasteve dhe shtrimeve në spital kohët e fundit.

Normat e COVID-19 kanë vazhduar të rriten – nga 3.7% në 5.4% këtë javë në Britani. /koha

Related posts

Presidenti i Ukrainës takohet me kryeministrin britanik në Londër

rezart morina

Izrael, politikani i ekstremit i djathtë, Ben-Gvir, bën thirrje për “kthim në politikën e atentateve”

admin

Erdoğan: Turqia vendi që po dërgon më shumë ndihma në Gaza

admin