RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Vazhdon rritja e çmimeve të produkteve bazike edhe këtë vit

vazhdon-rritja-e-cmimeve-te-produkteve-bazike-edhe-kete-vit

Shtrenjtimi i produkteve bazike ka vazhduar edhe në fillim të vitit 2023.

Nga 31 dhjetori i vitit 2022 deri më 3 janar të vitit 2023, shumë çmime kanë pësuar rritje.

Reklama

Loaded: 32.00%

Remaining Time 1:25
×

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave (ASK), mbi çmimin ditor të produkteve, figuron se shtrenjtim ka pasur te mishi, sheqeri dhe benzina.

Përveç këtyre, çmimet e tyre janë rritur edhe patatet, çaji, kripa e kuzhinës, detergjentet dhe shamponët.

Një kilogram çaj është shtrenjtuar për 77 centë, sheqeri për 17 centë dhe një litër benzinë për 5 centë.

Ndërkohë produktet që janë liruar janë orizi, makaronat, mielli, qumështi, djathi, gjiza, vaji, fasulja, të cilat janë liruar nga 1 deri jo më shumë se 10 centë.

Related posts

Më shumë se 83 mijë persona u strehuan në Etiopi për shkak të konfliktit në Somaliland

rezart morina

‘E sulmova sepse ofendoi Islamin’, rrëfehet agresori i Salman Rushdie

admin

Hoxhës Ahmed Kalaja i ndalohet hyrja në Maqedoninë e Veriut, sipas policisë mund të paraqet rrezik për sigurinë e shtetit

rezart morina