RTV AHIRETI
Shëndetësi

Veprimi i thjeshtë në tavolinë që mund të na shpëtojë zemrën

veprimi-i-thjeshte-ne-tavoline-qe-mund-te-na-shpetoje-zemren

Shija që i jep kripa ushqimit tonë mund të jetë në fund të fundit negative për shëndetin e zemrës.

Sipas një studimi të ri, nëse zgjedhim të përdorim më pak kripë në ushqimin tonë, mund të përfitojmë nga funksioni i zemrës, duke parandaluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës, dështimit dhe goditjes me një të pestën.

Konsumimi i tepërt i kripës është një faktor rreziku kardiovaskular, sepse çon në mbajtjen e lëngjeve në gjak, gjë që ushtron presion mbi enët tuaja të gjakut. Si rezultat, rritet presioni i gjakut dhe në të njëjtën kohë shanset për të shkaktuar një atak në zemër ose goditje në tru.

Për të llogaritur rrezikun, studiuesit e Universitetit Tulane shikuan të dhënat mjekësore të 176,570 britanikëve.

Related posts

Vlerat dhe përdorimet e thanës në mjekësinë popullore

admin

Si mund ta forcojmë sistemin imunitar?

admin

​Kardiologët absolutisht nuk lejojnë pesë lloje ushqimesh: Janë fatale për zemrën

admin