RTV AHIRETI
Shëndetësi

Vitamina C dhe glutationi, një kombinim që i duhet trupit tonë

vitamina-c-dhe-glutationi,-nje-kombinim-qe-i-duhet-trupit-tone

Vitamina C është e famshme për vetitë e saj antioksidante dhe referohet rregullisht si një mjet i rëndësishëm për të luftuar stresin oksidativ në trup (veçanërisht kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës).Po,r ka një tjetër antioksidant të fuqishëm, veprimet e të cilit përforcohen në trupin tuaj falë vitaminës C dhe anasjelltas. Po flasim për “antioksidantin tonë kryesor” glutationi.

Pse glutationi është i rëndësishëm për trupin?

Glutathioni dhe pararendësi i tij, N-acetilcisteina (NAC), “mbështesin proceset e detoksifikimit në trup dhe mbrojnë kundër efekteve të ndotësve mjedisorë dhe stresit oksidativ”, thotë dietologia holistike Ella Davar. “Është një antioksidant dhe një pjesë qendrore e mekanizmave të detoksifikimit të trupit,” thotë ajo, “kështu që është jetike për të ruajtur mbrojtjen tuaj kundër radikalëve të lirë dhe llojeve të caktuara të toksinave.”

Si i forcon vitamina C nivelet e glutationit?

Vitamina C mund të ndihmojë në promovimin e niveleve të shëndetshme të glutationit në qelizat tuaja të bardha të gjakut, duke mbështetur gjithashtu aktivitetin e përgjithshëm të antioksidantit kryesor. “Meqenëse vitamina C dhe glutathione janë të dyja antioksidantë, ato ndihmojnë në largimin e disa prej të njëjtave radikale të lira nga trupi,” thotë Michels. “Kur i mbani nivelet tuaja të larta të vitaminës C, ju po hiqni një pjesë të presionit nga glutationi”, i cili, thotë ai, lejon që glutationi të ndihmojë me funksione të tjera, si mbështetja e rrugëve natyrore të detoksifikimit.

Related posts

Luftoni ftohjen me kos

rezart morina

Çfarë janë halucinacionet hipnagogjike?

admin

Një mënyrë e thjeshtë dhe natyrale për të pastruar enët e gjakut

rezart morina