RTV AHIRETI
Shëndetësi

Studimi: Rrezet UV mund të dëmtojë ADN-në dhe të shkaktojë mutacione në qelizat njerëzore

studimi:-rrezet-uv-mund-te-demtoje-adn-ne-dhe-te-shkaktoje-mutacione-ne-qelizat-njerezore

Manikyrët me xhel janë bërë një element kryesor në sallonet e thonjve në shumë pjesë të botës, dhe është e lehtë të kuptohet pse. Krahasuar me manikyrin tradicional, variantet e xhelit janë më elastike ndaj dëmtimit dhe njollosjes dhe ruajnë shkëlqimin e tyre derisa të hiqni manikyrin nga thonjtë tuaj.

Një grup studiuesish nga Universiteti i Kalifornisë në San Diego vendosën të studionin pajisjet me rreze ultravjollcë që përdoren për këtë metodë. Studimi i publikuar në Nature Communications më 17 janar 2023, zbuloi se rrezatimi i emetuar nga tharëset e manikyrit UV mund të dëmtojë ADN-në dhe të shkaktojë mutacione në qelizat njerëzore.

Duke përdorur kombinime të ndryshme të qelizave të njeriut dhe të miut, studiuesit zbuluan se një seancë e vetme 20-minutëshe me një tharëse manikyri ultravjollcë çoi në vdekjen e 30 për qind të qelizave. Tre seanca të njëpasnjëshme 20-minutëshe panë që 65 deri në 70 përqind e qelizave të ekspozuara vdiqën. Midis qelizave të mbetura, studiuesit panë prova të dëmtimit mitokondrial dhe të ADN-së, përveç mutacioneve që janë parë te pacientët me kancer të lëkurës.

Rezultatet tona eksperimentale dhe provat e mëparshme sugjerojnë fuqimisht se rrezatimi i emetuar nga tharëset e manikyrave me rreze UV ​​mund të shkaktojë kancer të duarve dhe se tharëset e manikyrave UV mund të rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës me fillim të hershëm.

Studiuesit paralajmërojnë se nevojitet një studim më i gjatë epidemiologjik përpara se të mund të thonë përfundimisht se përdorimi i pajisjeve për tharjen UV çon në një rrezik të shtuar të kancerit të lëkurës.

Related posts

Vitaminat që duhet t’i merrni pas moshës 40-vjeçare

admin

Vlerat e pabesueshme shëndetësore të çajit shqiptar të malit, mënyra e duhur e përgatitjes

admin

Shpesh duken normale dhe neglizhohen, këto janë shenjat e para të leucemisë

admin