RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Vizita e presidentit Erdoğan në Katar do të ndihmojë në avancimin e bashkëpunimit dhe marrëdhënieve”

“vizita-e-presidentit-erdogan-ne-katar-do-te-ndihmoje-ne-avancimin-e-bashkepunimit-dhe-marredhenieve”

Vizita e ardhshme në Katar nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, do të ndihmojë në avancimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimit dypalësh, tha ambasadori i vendit të Gjirit në Ankara, raporton Anadolu.

“Kjo vizitë është një tregues i rëndësishëm i marrëdhënieve solide që lidhin Turqinë dhe Katarin”, tha për Anadolu, Sheikh Mohammed bin Nasser bin Jassim Al-Thani, përpara turneut treditor të presidentit Erdoğan në Gjirin Persik këtë javë, duke përfshirë Katarin të martën.

“Me shumë gjasa, vizita do të përfshijë disa fusha të koordinimit dhe bashkëpunimit të përbashkët”, shtoi Al-Thani. Erdoğan është planifikuar gjithashtu të vizitojë Arabinë Saudite të hënën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të mërkurën.

Al-Thani tha se agjenda e vizitës së Erdoğanit në Doha do të përfshijë çështje ndërkombëtare dhe rajonale, si dhe si të zgjerohen investimet midis dy vendeve.

Duke e quajtur Turqinë “vend tërheqës” për investime për sa i përket vendndodhjes së saj gjeografike, përparimit në industri dhe teknologji, infrastrukturës së saj solide dhe shërbimeve që ofron, Al-Thani tha se vendi ishte bërë “i preferuar” për shtetasit e Katarit që kërkojnë të investojnë paratë e tyre, të shkojnë me pushime ose të ndjekin studimet.

Për lidhjet dypalëshe, ai tha se Turqia dhe Katari kanë marrëdhënie “strategjike dhe solide”.

“Këtë vit festojmë 50-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Këto marrëdhënie janë zhvilluar dhe zgjeruar duke përfshirë fusha të ndryshme ekonomike, të sigurisë, ushtarake, politike dhe të tjera”, tha ai.

Related posts

Forcat izraelite arrestojnë 21 palestinezë në Bregun Perëndimor dhe Kuds

admin

Jordania, Katari dhe Arabia Saudite dënojnë sulmin e forcave izraelite në xhaminë Al-Aksa

admin

Ushtria izraelite ndalon pushimet për trupat luftarake mes tensioneve në rritje me Iranin

admin