RTV AHIRETI
Shëndetësi

Vlerat e mishit të kuq dhe sa shpesh duhet konsumuar

vlerat-e-mishit-te-kuq-dhe-sa-shpesh-duhet-konsumuar

Mishi i kuq është mishi i gjitarëve, i cili normalisht është i kuq kur është i papërpunuar.

Ka shumë pretendime kontradiktore për ndikimin e mishit të kuq në shëndetin e njeriut. Disa besojnë se mund të shkaktojë dëm, ndërsa të tjerë sugjerojnë se nuk shoqërohet me sëmundje ose efekte të tjera të këqija. Megjithatë, ky artikull tregon më shumë për rolin e mishit të kuq në organizëm:

Së pari, mishi i kuq furnizon trupin me proteina: Një porcion 85 gramësh i mishit të kuq furnizon rreth gjysmën e sasisë së proteinave për të cilën një i rritur ka nevojë për dietën e përditshme. Proteinat që merrni nga mishi i kuq përmbajnë të gjitha aminoacidet e nevojshme për ndërtimin e muskujve dhe riparimin e indeve. Masa e muskujve është thelbësore sepse ju jep mundësinë për të qenë fizikisht aktiv, por gjithashtu prodhon enzima dhe hormone që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve. Proteinat janë gjithashtu të lidhura me humbjen e peshës, pasi ajo redukton urinë dhe ju mbanë të ngopur për orë pas vaktit tuaj.

I pasur me hekur: Mjketë rekomandojnë që gratë të konsumojnë çdo ditë 18 miligramë hekur dhe burrat të konsumojnë 8 mg. Mishi i kuq i ligë furnizon një sasi të mirë hekuri në varësi të prerjes së mishit dhe përmban një formë hekuri që absorbohet më lehtë se hekuri në ushqimet me bazë bimore. Shtuarja e mishit të kuq në dietën tuaj një ose dy herë në javë mund t’ju ndihmojë të konsumoni sasinë e hekurit që trupi juaj ka nevojë për qelizat e kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen të mjaftueshëm për të gjitha pjesët e tjera të trupit tuaj. Mangësitë e hekurit mund të ndikojnë në problemet e të mësuarit si dhe në çështjen e energjisë së ulët dhe sjelljes. Një porcion 85 gramësh mish viçi i bluar ofron 2.4 mg hekur, dhe një porcion mish i pjekur furnizon 2.6 mg.

Përmban zink: Zinku ndihmon në ndërtimin e masës së muskujve, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në nxitjen e një truri të shëndetshëm. Personi mesatar ka nevojë për 8-11 mg zink çdo ditë. Një porcion 85 gram i mishit të bluar të lopës përmban 5.3 mg zink, dhe një servis i mishit të mishit furnizon 7 mg.

I pasur me vitaminë B: Mishi i kuq i butë është një burim natyror i shumë vitaminave B. Ngrënia e ushqimeve që përmbajnë vitamina B natyrisht që është e rëndësishme sepse ndihmon në promovimin e një trupi të shëndetshëm. Mishi i kuq i butë përmban B-12 për sistem të shëndetshëm nervor dhe B-6 për sistem të fortë imunitar. Mishi i kuq gjithashtu përmban niacinin, një vitaminë B që ndihmon tretjen, dhe riboflavinën, një tjetër vitaminë B që ndihmon shëndetin e lëkurës dhe syve.

Mbani parasysh: Nëse hani mish të kuq, kufizoni konsumin në jo më shumë se rreth tre porcione në javë. Tre porcione janë ekuivalente me rreth 350–500 g peshë të gatuar./ Healthline

Related posts

5 përfitimet shëndetësore nga kosi

rezart morina

Ushtrimet që duhet t’i bësh çdo ditë për të luftuar dhimbjet kronike

admin6

Çfarë të ndodh nëse heq dorë nga kafeina

admin