RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Von der Leyen: BE e tronditur nga sulmet me raketa ruse në qytetet ukarainase

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se ishte “e tronditur dhe e mërzitur” nga sulmet me raketa ruse në shumë qytete të Ukrainës.

“Rusia i ka treguar edhe një herë botës se çfarë përfaqëson: terror dhe brutalitet”, theksoi von der Leyen duke folur në qytetin estonez Narva, pranë kufirit me Rusinë, së bashku me kryeministren estoneze Kaja Kallas.

“Përgjegjësit duhet të mbajnë përgjegjësi. Ne jemi në zi për viktimat dhe u shpreh ngushëllimet më të thella miqve tanë ukrainas”, theksoi von der Leyen.

“Unë e di që ukrainasit nuk do të frikësohen dhe ukrainasit e dinë se ne do të jemi pranë tyre për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, shtoi ajo.

Related posts

Soylu: Nuk pranojmë ngushëllimet e ambasadës amerikane, i refuzojmë

admin

Gjermania merr masa kundër urrejtjes në internet

admin

Borrelli e Lajçaku nisin takimin me Kurtin e Vuçiqin

admin