RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Von der Leyen premton mbështetje për Turqinë

von-der-leyen-premton-mbeshtetje-per-turqine

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka premtuar se do të shtohen ndihmat për Turqinë ndërsa vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues të së hënës së kaluar.

Në një telefonatë me presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan ajo u shpreh: “Komisioni do të mobilizojë mbështetje shtesë dhe do t’i përgjigjet kërkesës së fundit të Turqisë për më shumë kapacitet strehimi – në veçanti tenda, batanije, ngrohëse.”

Von der Leyen shprehu “ngushëllimet më të për humbjet e jetëve dhe shkatërrimin e shkaktuar nga tërmeti.”

BE shpreson të mbledhë fonde shtesë për Turqinë dhe Sirinë gjatë një konference donatorësh që do të mbahet në Bruksel në mars.

Related posts

Kurti pasi Tajlanda hoqi vizat: Pasaporta e Kosovës po fuqizohet

admin

Kurti: Serbia s’është e interesuar për normalizim, përkundrazi ajo po zgjedh të sulmoj Kosovën

admin6

Protesta kundër formimit të Asociacionit, protestuesit brohorasin “Poshtë Zajednica”

rezart morina