RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Wagneri pretendon se e ka marrë Bakhmutin, Ukraina e përgënjeshtron

wagneri-pretendon-se-e-ka-marre-bakhmutin,-ukraina-e-pergenjeshtron

Kreu i grupit mercenar rus Wagner thotë se ai ka ngritur një flamur rus mbi bashkinë e Bakhmutit në Ukrainë.

Në një video të natës, Yevgeny Prigozhin tha se Bakhmut tani është rus “në kuptimin ligjor”, shkruan BBC.

Megjithatë ai pranoi se forcat ukrainase ishin ende të përqendruara në rrethet perëndimore.

Ukraina e hodhi poshtë videon dhe këmbënguli se ushtria e saj ende mban Bakhmutin – një qytet lindor të cilin Rusia ka kaluar muaj të tërë duke u përpjekur për ta kapur.

“Armiku nuk e ka ndalur sulmin e tij ndaj Bakhmutit. Megjithatë, mbrojtësit ukrainas po e mbajnë me guxim qytetin ndërsa zmbrapsin sulme të shumta armike”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Analiza nga Instituti për Studimin e Luftës tha se, që nga e diela, Ukraina ende mbante pjesën më të madhe të qytetit – megjithëse trupat ruse po përpiqeshin ta marrin atë nga jugu dhe lindja.

Wagner – i quajtur zyrtarisht një kompani ushtarake private – ka pësuar humbje të mëdha gjatë luftimeve në Bakhmut.

Trupat nga ushtria e rregullt ruse po luftojnë gjithashtu në Bakhmut, si dhe trupat Wagner.

Mijëra ushtarë rusë dhe ukrainas kanë vdekur në luftën për kontrollin e qytetit – dhe mendohet se humbjet ruse kanë qenë shumë më të larta se ato të Ukrainës. /koha

Related posts

Aktakuzë ndaj një serbi për dhunimin e një shqiptari gjatë luftës në Kosovë

admin

Borrell: Rusia po kryen krime të vërteta të luftës

admin

Arrin në 30 numri i pjesëtarëve të lënduar të KFOR-it dje në Zveçan

rezart morina