RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Xhamia e Hjustonit vandalizohet për herë të tretë, llogariten shumë dëme

xhamia-e-hjustonit-vandalizohet-per-here-te-trete,-llogariten-shume-deme

Dyert e thyera, një projektor i dëmtuar dhe televizorët e thyer janë vetëm disa nga gjërat që drejtori ekzekutiv i Institutit Islamik Quba, Ahsan Zahid, tha se ose ishin shkatërruar ose dëmtuar.

“Në këtë pikë, ne jemi disi të mpirë ndaj kësaj, sepse jemi mësuar me gjërat që po ndodhin këtu përreth, veçanërisht me këtë vend në të kaluarën që ka qenë objekt i një krimi urrejtjeje,” Zahid tha.

Sipas Zahidit, ka ndodhur mbrëmjën e së martës diku mes orës 21:30. dhe ora 22:15.

Videoja e vëzhgimit arriti të kapte momentin e saktë kur i dyshuari hyn brenda njërës prej sallave të lutjes dhe e vandalizon atë, përpara se të shkonin në sallën e lutjeve të grave për të bërë të njëjtën gjë.

“Theu njërën derë, hyri brenda, ndezi dritat, bëri disa thyerje të televizorëve dhe çfarëdo tjetër”, tha Zahid.

Ai thotë se kjo është hera e tretë që ndodh diçka e tillë. Policia nuk ishte në gjendje t’i tregonte mediumit ABC13 shumë më tepër se hetimet po vazhdojnë dhe është ende shumë herët për të përcaktuar nëse incidenti ishte një krim urrejtjeje.

“Nëse motivi pas kësaj është që t’i bëjë njerëzit që të vijnë të mos adhurojnë, nëse ky është motivi, nuk mendoj se do të ketë sukses,” tha Zahid.

Tani për tani, ai thotë se nuk kanë në plan të mbyllin dyert e tyre, por të ecin përpara. Plani është të vendoset një gardh dhe më shumë kamera sigurie në mënyrë që anëtarët të ndihen të sigurt për të shkuar atje. /mesazhi

Related posts

Tunizi: Gazetarët protestojnë ndaj ligjeve ‘anti-terror’ që shënjestrojnë punën e tyre

admin

BE 1,23 miliardë euro për iniciativat për shëndetin mendor

rezart morina

Fuqizimi i policisë me armë dhe autoblinda të reja, ndahen 3 milionë euro

admin