RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Roja bregdetare turke shpëtoi 32 emigrantë të parregullt në brigjet e Detit Egje

roja-bregdetare-turke-shpetoi-32-emigrante-te-parregullt-ne-brigjet-e-detit-egje

Komanda e Rojës Bregdetare Turke tha në faqen e saj të internetit se ekipet e rojes bregdetare shpëtuan azilkërkuesit nga varkat e gomës në brigjet e provincës jugperëndimore të Turqisë Muğla.

Sipas deklaratës, forcat e rojes bregdetare greke e shtynë varkën me emigrantë të parregullt përsëri në ujërat territoriale turke.

Emigrantët e shpëtuar u referuan në zyrat provinciale të migracionit, thuhet në deklaratë.

Historikisht, Turqia ka qenë një vend i origjinës, tranzitit dhe destinacionit për emigrantët dhe ishte një udhëkryq midis Evropës dhe Azisë.

Ngjarjet e fundit rajonale kanë kontribuar që Turqia të bëhet një destinacion dhe vend tranzit i rëndësishëm për ata që ikin nga konflikti, varfëria dhe fatkeqësitë.

Turqia pret një nga popullsitë më të mëdha të emigrantëve dhe refugjatëve në botë me 4 milionë refugjatë dhe azilkërkues në vend, duke përfshirë mbi 3.7 milionë sirianë nën mbrojtje të përkohshme dhe mbi 330,000 mbajtës të statusit të mbrojtjes ndërkombëtare dhe azilkërkues të kombësive të tjera.

Sipas raporteve zyrtare, roja bregdetare turke kapi 21,473 migrantë të parregullt në vitin 2021, nga 19368 në 2020. /mesazhi

Related posts

Situata në veri: Vikend i qetë në komunat me protestues serbë

rezart morina

Kosovë, kryetari i Çështjeve Fetare të Türkiyes, Erbaş, merr pjesë në ceremoninë e Hifzit

admin

Qendra Kulturore Turke në Gjermani pranon letër me kërcënim për vdekje

admin