RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Xhamitë në Mbretërinë e Bashkuar hapin dyert për të ndihmuar njerëzit në valët ekstreme të të nxehtit

xhamite-ne-mbreterine-e-bashkuar-hapin-dyert-per-te-ndihmuar-njerezit-ne-valet-ekstreme-te-te-nxehtit

Njerëzit e prekur nga vala e të nxehtit kanë kërkuar strehim në xhamitë në veriperëndim të Anglisë.

Met Office ka lëshuar paralajmërimin e saj të parë të nxehtësisë ekstreme, ndërsa Mbretëria e Bashkuar po kalon në temperatura ekstreme. Përveç kësaj, një alarm i nivelit 4 të nxehtësisë u lëshua nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar.

Njerëzit janë të mirëpritur të pushojnë nga nxehtësia në xhaminë Makki Masjid në Longsight, Mançester.

Ata gjithashtu ofrojnë ujë falas midis orës 13:00 dhe 22:00, me zona të caktuara për gratë dhe burrat.

Përgjegjësia jonë është të kujdesemi për fqinjët tanë si qendra e komunitetit tonë këtu në Longsight, tha Imami i xhamisë në një njoftim në rrjetet sociale.

Related posts

Idlib, populli në tenda pret Ramazanin nën hijen e fatkeqësive natyrore dhe koston e lartë

rezart morina

Osmani takohet me presidentin e Kenias, diskutohet thellimi i raporteve të të dyja shteteve

admin

38 palestinezë të vrarë në Gaza gjatë 24 orëve, rritet në 33.175 shifra e përgjithshme

admin6