RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zbarkon në brigjet e Floridës kapsula, përfshirë astronautin e parë turk Gezeravcı

zbarkon-ne-brigjet-e-florides-kapsula,-perfshire-astronautin-e-pare-turk-gezeravci

Kapsula hapësinore që mbante ekuipazhin Axiom-3 (Ax-3), përfshirë astronautin e parë turk, Alper Gezeravcı, zbarkoi në brigjet e Floridës në SHBA, transmeton Anadolu.

Axiom Space transmetoi drejtpërdrejt procesin e kthimit në Tokë të ekuipazhit Ax-3, përfshirë astronautin Gezeravcı nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) me kapsulën Dragon.

Kapsula Dragon e SpaceX që mbante ekuipazhin Ax-3 zbarkoi në brigjet e Floridës.

Kapsula pritet të merret në bord nga ekuipazhi tokësor.

Ekuipazhi Ax-3 u largua nga ISS më 7 shkurt.

Kapsula Dragon që mbante ekuipazhin Ax-3, përfshirë Gezeravcı u nis me sukses nga Qendra Hapësinore e NASA-s Kennedy në Florida më 18 janar, në orën 16:49 sipas kohës lokale në SHBA.

Ekuipazhi Ax-3, udhëtimi i të cilit zgjati afërsisht 36 orë, mbërriti në ISS më 20 janar.

Related posts

Zelensky: Rusia nuk duhet të lejohet të marrë pjesë në Lojërat Olimpike

rezart morina

G-7, Evropa arrijnë marrëveshje për kufirin e çmimit të naftës ruse

admin

NATO-ja “duhet të bëjë më shumë” për të garantuar sigurinë e përbashkët

admin