RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Shenja e hershme e Alzheimer mund të shihet edhe kur parkoni një makinë

​shenja-e-hershme-e-alzheimer-mund-te-shihet-edhe-kur-parkoni-nje-makine

Simptomat e sëmundjes Alzheimer përfshijnë humbje të kujtesës, vështirësi në përqendrim, vështirësi në ndjekjen e rrjedhës së një bisede, vështirësi në zgjedhjen e fjalëve dhe konfuzion. Mund të ndodhin edhe ndryshime të humorit, ankth ose depresion.

Megjithatë, sa më shpejt të identifikohen dhe ekzaminohen simptomat, aq më shpejt do të fillojë trajtimi dhe kohët e fundit shumë ekspertë kanë ndihmuar duke informuar publikun përmes rrjeteve sociale.

Neuroshkencëtari Robert Love është një prej tyre që përmes profilit në TikTok i ndihmon njerëzit të kuptojnë shenjat e hershme paralajmëruese. Për popullaritetin e këtij eksperti shëndetësor flet edhe fakti që ai ndiqet nga më shumë se 13.2 milionë njerëz.

Shenjat e pazakonta pas të cilave fshihet Alzheimer

Në një tjetër nga videot e tij të shumta, ky mjek paralajmëroi se dikush që nuk mund ta parkojë makinën e tij drejt mund të ketë një shenjë të hershme të sëmundjes Alzheimer.

Kolegu i tij, psikiatri dhe specialisti i çrregullimeve të trurit, Daniel Amen, erdhi në këtë njohuri kur kreu skanime të trurit te njerëzit me sëmundjen Alzheimer. Love gjithashtu komentoi se ekziston një lidhje befasuese midis gjumit dhe sëmundjes.

“Nëse nuk flini, truri juaj nuk funksionon siç duhet. Gjëja e parë është që gjumi redukton rrezikun e depresionit dhe ankthit. Depresioni është një faktor rreziku kryesor për sëmundjen Alzheimer. Gjumi është gjithashtu i nevojshëm për të krijuar kujtime të reja,” shpjegoi ai.

Simptomat tipike

NHS britanike thotë se simptomat e zakonshme të sëmundjes Alzheimer përfshijnë:

Probleme me kujtesën, të tilla si harrimi i rregullt i ngjarjeve të fundit, emrave dhe fytyrave

Pyetje të përsëritura

Rritja e vështirësisë me detyrat dhe aktivitetet që kërkojnë organizim dhe planifikim

Duke u hutuar në një mjedis të panjohur

Vështirësi për të gjetur fjalët e duhura

Vështirësi me numrat dhe/ose trajtimin e parave në dyqane

Bëheni më të tërhequr ose të shqetësuar

Demenca nuk është pjesë e natyrshme e plakjes. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur nëse jeni të shqetësuar për problemet e kujtesës ose simptoma të tjera.

Këto simptoma janë shpesh të lehta dhe mund të përkeqësohen vetëm shumë gradualisht, thotë NHS, duke shtuar se duhet të jeni gjithashtu të vetëdijshëm se këto simptoma të buta, të quajtura shpesh dëmtime të lehta njohëse, mund të kalojnë pa u vënë re.

Për disa, ato do të mbeten të njëjta, por për të tjerët, ato do të përkeqësohen.

Tri këshilla për të parandaluar Alzheimer

1. Ushtrime aerobike

Aktiviteti fizik si loja e tenisit mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes Alzheimer.

Angazhimi në aktivitete aerobike për 20 deri në 30 minuta në javë zvogëlon rrezikun

2. Ushtrime qëndrueshmërie

Ushtrimet e qëndrueshmërisë si ngritja e peshave dy deri në tre herë në javë mund të jenë efektive në parandalimin e sëmundjeve. Gjithashtu ky mjek vuri në dukje se shumë diell dhe ngrënia e kërpudhave mund të kenë një efekt të mirë në tru.

3. Ushtrimi që përfshin trurin

Kjo kategori është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe përfshin aktivizimin e dy gjërave në të njëjtën kohë. Pra, ndërsa ushtrohemi, do të ishte e preferuar të dëgjonim emisione të radios ose të shikoni dokumentarë. Kështu e shfrytëzojmë trurin dy herë.

Related posts

Çfarë i ndodhë trupit tuaj kur nuk pini mjaftueshëm ujë

admin

Ushqimet që nuk duhet t’i rinxehni

rezart morina

Kini kujdes! Mushkonjat përzgjedhin kë pickojnë!

admin