RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Zbritet çmimi naftës dhe gazit, rritet benzina për 24 orët e ardhshme

zbritet-cmimi-naftes-dhe-gazit,-rritet-benzina-per-24-oret-e-ardhshme

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve të naftës për 24 orët e ardhshme.

Sipas vendimit, çmimi maksimal i lejuar i dizellit është 1.72 euro për litër, i benzinës me 1.43 euro dhe i gazit me 0.71 euro, pra ka rritje të benzinës për 1 cent, ndërsa ka lirim të naftës dhe gazit, përcjell Telegrafi.

Këto çmime vlejnë nga ora 10:00 e së mërkurës.

Çmimi i naftës në Kosovës në javët e fundit ka shënuar vlera rekorde, për t’u rritur dita-ditës.

Kujtojmë se Qeveria e Kosovës, në muajin qershor, kishte marrë të njëjtin vendim.

Naftëtarët në Kosovë më 9 qershor, i kishin kërkuar kryeministrit Albin Kurti që të ruhet ekonomia e tregut të lirë dhe që minimalisht marzha (çmimi maksimal) për shitje me shumicë të jetë 3 për qind dhe për shitje me pakicë 12 për qind.

Edhe në muajin mars, ishte marrë vendimi që të përcaktojë çmimet shitëse maksimale apo marzhat tregtare me shumicë dhe pakicë. Sipas këtij vendimi, marzha më e lartë tregtare ishte deri në 4 për qind të çmimit të shitjes, ndërkaq te shitësit me pakicë marzha më e lartë ishte në 6 për qind.

Related posts

OKB: Izraeli vrau 112 palestinezë në Kudsin Lindor dhe Bregun Perëndimor që nga fillimi i vitit

admin

Dardan Krivaqa dënohet me burgim të përjetshëm

admin

Pakistan, vriten 7 arsimtarë në një shkollë të mesme

admin