RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky kritikon OKB-në dhe Kryqin e Kuq

zelensky-kritikon-okb-ne-dhe-kryqin-e-kuq

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se punonjësit e OKB-së dhe Kryqit të Kuq duhet të ishin në skenën e fatkeqësisë në rajonin Kherson, i cili u përmbyt pas prishjes së hidrocentralit Kahovka.

Sipas tij, OKB-ja dhe Kryqi i Kuq “duhet të jenë të parët që duhet të shpëtojnë jetë njerëzish”. Ai theksoi se ishte i zhgënjyer me reagimin e këtyre organizatave ndaj kërkesave të Ukrainës për ndihmë.

“Nuk kemi marrë përgjigje. Jam i tronditur”, ka thënë presidenti ukrainas për Bild, duke vënë në dukje se reagimi ishte shumë diplomatik.

“Ajo që po ndodh tani është një tragjedi. Fatkeqësi mjedisore dhe fatkeqësi njerëzore. Njerëzit dhe kafshët po vdisnin. Nga çatitë e shtëpive të përmbytura, njerëzit shohin njerëzit e mbytur duke kaluar. Kjo mund të shihet edhe nga ana tjetër. Është shumë e vështirë të largohen njerëzit nga pjesa e pushtuar e rajonit Kherson”, shtoi Zelensky.

Si rezultat i shkatërrimit të digës në mëngjesin e 6 qershorit, rreth pesë mijë ndërtesa banimi në rajonin Kherson u përmbytën. Autoritetet ukrainase pretendojnë se ushtria ruse hodhi në erë digën. Kremlini pretendon se diga u shkatërrua “si rezultat i veprimeve kriminale të forcave të armatosura të Ukrainës”.

Shërbimet ukrainase njoftuan se të paktën tre persona u vranë. /koha

Related posts

Një tjetër komplot grusht-shteti u prish në Gjermani

admin

Turqi, në ditën e tetë të kërkimeve shpëtohet nga rrënojat një vajzë 6-vjeçe

rezart morina

Aeroplanmbajtësja amerikane mbërrin në bazën Souda të Kretës

admin