RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky në vizitë të paparalajmëruar në Kanada

zelensky-ne-vizite-te-paparalajmeruar-ne-kanada

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mbërritur në Kanada në një vizitë të paparalajmëruar, për të siguruar vazhdimin e përkrahjes për shtetin e vet.

Në Kanada është pritur nga kryeministri Justin Trudeau.

Është vizita e tij e parë në Kanada që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të 2022-s.

Zelensky shkoi në Kanada nga Washingtoni, ku u takua me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

Ai vizitoi Washingtonin me shpresën që të sigurojë mbështetje të mëtejme që shteti i tij t’u bëjë ballë forcave ruse.

Më herët gjatë javës, Zelensky kërkoi në Kombet e Bashkuara nga liderët botërorë të vazhdojnë përkrahjen për Ukrainën. Por tensionet diplomatike janë në rritje, pasi Zelensky ka kritikuar Poloninë, Sllovakinë e Hungarinë për embargo ndaj grurit ukrainas.

Related posts

Intelegjenca boshnjake ngre alarm për praninë e pjesëtarëve të Wagner dhe Ujqve të Natës

admin

Shqipëria goditet nga tërmeti

admin

Mijëra njerëz u mblodhën në San Francisko për të kërkuar armëpushim në Gaza

admin