RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky: Nuk do t’i tolerojmë kurrë pushtuesit

zelensky:-nuk-do-t’i-tolerojme-kurre-pushtuesit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky është zotuar të intensifikojë përpjekjet për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia në jug të vendit.

“Së bashku do të fitojmë. Brigjet e Ukrainës nuk do t’i tolerojnë kurrë këta pushtues”, tha Zelensky gjatë një vizite në qytetin port të Odesës.

“Armiku padiskutim, nuk do të diktojë kushtet në Detin e Zi”, shtoi ai.

“Pushtuesit do të shqetësohen për afrimin e Krimesë tonë ukrainase dhe bregdetit tonë në Detin Azov”, tha Zelensky.

Gadishulli i Krimesë u aneksua nga Rusia në vitin 2014, por njihet ndërkombëtarisht si i Ukrainës, ndërsa qytetet në Detin Azov janë pushtuar nga trupat ruse gjatë luftës 16-mujore.

Zelensky vizitoi komandantët ushtarakë në Odesa dhe ushtarët e plagosur në spital. /atsh

Related posts

Paralajmërohet dimër i vështirë, KEK-u ende s’ka filluar remontin tremujor të bllokut A5

admin

Turqi, mblidhen ndihma për të prekurit e tërmetit, njerëzit presin në radhë për të dhuruar gjak

admin

Zimbabve, 157 fëmijë humbin jetën nga fruthi

admin