RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky: Rusia do të mposhtet ashtu si Gjermania naziste

zelensky:-rusia-do-te-mposhtet-ashtu-si-gjermania-naziste

Rusia do të mposhtet ashtu siç ish Gjermania naziste, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky gjatë një fjalimi me rastin e 78-vjetorit të kapitullimit të Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore.

“Dhe e gjithë e keqja e vjetër që po rikthen Rusinë moderne do të shkatërrohet ashtu siç u shkatërrua nazizmi”, tha Zelensky ndërsa vendi i tij lufton pushtimin në shkallë të plotë nga forcat e Kremlinit.

“Ne nuk e dimë ende datën e fitores sonë, por e dimë se kjo do të jetë një festë për të gjithë Ukrainën, për të gjithë Evropën, për të gjithë botën e lirë”, tha ai.

Gjithashtu, ai paraqiti një projektligj në parlament që do ta zyrtarizonte zhvendosjen e ditës se përkujtimit të kapitullimit gjerman.

Kjo do ta largonte Ukrainën nga tradita sovjetike për të shënuar fitoren mbi forcat naziste më 9 maj, një ditë më vonë se në pjesët perëndimore të Evropës.

Ushtria gjermane iu dorëzua Bashkimit Sovjetik, SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës më 8 maj 1945, por ndërsa dokumentet u nënshkruan më 9 maj në zonën kohore të Moskës, Dita e Fitores festohet tradicionalisht në këtë ditë në Rusi dhe në shumë shtete të tjera post-sovjetike.

“Në të ardhmen, Ukraina duhet të përkujtojë viktimat e Luftës së Dytë Botërore së bashku me “botën e lirë”, tha Zelensky.

Ai nënshkroi një dekret ku thuhet se Dita e Evropës do të festohet edhe më 9 maj në Ukrainë, siç është në Bashkimin Evropian./atsh

Related posts

Sofja akuzon Shkupin për brutalitet dhe nxitje të urrejtjes

admin

OKB thirrje Izraelit të hetojë raportet për keqtrajtimin e të burgosurve palestinezë

admin

Arrestohet shoferi i autobusit në të cilën u aksidentua vetura në Podujevë

admin