RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelenskyy: Ukraina do të diskutojë paketat e armëve dhe ftesën e NATO-s në Vilnius

zelenskyy:-ukraina-do-te-diskutoje-paketat-e-armeve-dhe-ftesen-e-nato-s-ne-vilnius

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka bërë të ditur se në takimin e Këshillit NATO-Ukrainë në Vilnius, Kievi do të diskutojë paketat e armëve, ftesën për në NATO dhe garancitë e sigurisë, transmeton Anadolu.

Në fjalët e tij përpara takimit, Zelenskyy tha se Kievi dëshiron që të dyja palët të jenë në të “njëjtën faqe” për anëtarësimin.

Lidhur me ftesën e NATO-s, deklarata e përbashkët e Samitit të Vilniusit e lëshuar dje theksoi se Aleanca “mbështet plotësisht” të drejtën e Kievit për të zgjedhur vetë rregullimet e sigurisë, duke shtuar se “e ardhmja e Ukrainës është në NATO”.

Megjithatë, deklarata shtoi se NATO do t’i bëjë ftesë Ukrainës kur “aleatët të bien dakord dhe të plotësohen kushtet”.

Related posts

Shpëtohen rreth 600 emigrantë në brigjet italiane

admin

Takimet me zyrtarë nga shtetet e BE-së që nuk e njohin Kosovën, Lajçak e njofton edhe Greqinë për dialogun

admin

Dhjetëra fluturime anulohen në ditën e tretë të grevës në aeroportin e Parisit

admin