RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zemërim në Kashmir pasi India u jep të drejtë vote jo vendasve

zemerim-ne-kashmir-pasi-india-u-jep-te-drejte-vote-jo-vendasve

Çdo qytetar indian që jeton përkohësisht në rajonin e diskutueshëm me shumicë muslimane mund të regjistrohet si votues – një veprim që ka zemëruar Kashmirasit.

Vendimi i Indisë për të dhënë të drejten e votës për çdo qytetar indian që jeton përkohësisht në Kashmirin e administruar nga India ka ndezur sërish zemërimin dhe frikën e një përpjekjeje të qeverisë nacionaliste hinduse për të ndryshuar demografinë e rajonit të saj me shumicë muslimane.

Lëvizja, e shpallur të mërkurën nga zyrtari më i lartë zgjedhor i territorit të kontrolluar nga qeveria federale, pritet të shtojë rreth 2.5 milionë votues më shumë në krye të 7.6 milionë votuesve ekzistues – që është një rritje e madhe prej 30 për qind.

Sipas regjistrimit të vitit 2011, nga 12.5 milionë popullsi totale në Kashmirin e administruar nga Indianët, muslimanët përbëjnë 68.31 për qind dhe hindusët 28.43 për qind.

Politikanët e Kashmirit dhe partitë opozitare të Indisë kanë dënuar rregullat e reja zgjedhore të qeverisë.

Mehbooba Myfti, ish-kryeministri i Kashmirit të administruar nga India, e përshkroi lëvizjen si “gozhdën e fundit në arkivolin e demokracisë elektorale” në rajon.

“Ata (qeveria) duan të sjellin me mashtrim 2.5 milionë votues dhe të instalojnë disa pushtetarë fashistë. Ata duan të bëjnë ndryshime demografike”, tha Myfti.

Politikani 63-vjeçar tha se qeveria në pushtet e Partisë Bharatiya Janata (BJP) dëshironte të zbatonte një “politikë naziste të Gjermanisë ose Izraelit” në Kashmir.

Related posts

Azerbajxhani: Në bisedime në SHBA është arritur përparim në projekt-traktatin e paqes me Armeninë

admin

Vjosa Osmani bashkë me Edi Ramën në Ulqin

admin

Kurti: Buxheti 2023 s’do të jetë si dikur shumë për disa, por do të jetë shumë për të gjithë

admin