RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Zgjimi herët në mëngjes, një zakon që ka avantazhet e tij

​zgjimi-heret-ne-mengjes,-nje-zakon-qe-ka-avantazhet-e-tij

Ngritja herët në mëngjes dhe gjumi po aq herët gjatë natës do të kishte përparësi të konsiderueshme për njerëzit që mund ta ndjekin këtë zakon. Sipas një artikulli të botuar në The Yale Journal of Biology and Medicine, ata që zgjohen herët në mëngjes janë më të aftë të përballojnë të gjitha angazhimet e ditës, me avantazhin e shtuar të përfitimeve për shëndetin.

Drita natyrale e mëngjesit është në gjendje të ndikojë pozitivisht në humor dhe gjithashtu në dinamikën e gjumit. Kjo do të bëhej e mundur falë faktit se drita natyrale do të ndikonte pozitivisht në rregullimin e gjumit mes melatoninës dhe serotoninës por edhe mes kortizolit dhe melatoninës.

Sipas një studimi të botuar në revistën shkencore Advances in Nutrition, ata që zgjohen herët në mëngjes janë më pak të ekspozuar ndaj rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve që prekin sistemin kardiovaskular ose diabetin e tipit 2.

Të shkoni për të fjetur herët gjatë natës dhe të jeni në gjendje të zgjoheni herët në mëngjes, është një rutinë që ju ndihmon për të arritur një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe më fitimprurëse. Ata që nuk mund ta vendosin këtë ritëm, mund të fillojnë duke e bërë gradualisht, duke parashikuar gjithnjë e më shumë kohën kur shkoni për të fjetur dhe rrjedhimisht kohën kur ngriheni. Për të fjetur më herët do të ishte e dobishme të fikni celularin dhe të mos e përdorni, të kufizoni ekspozimin ndaj dritave artificiale dhe të shmangni gjumin e pasdites.

Related posts

Mosha kur truri maturohet

admin

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg”, por kur është koha e duhur për ta konsumuar frutin

admin

Tre antibiotikët që duhet t’i merrni “pa recetë”

rezart morina