RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Çfarë është dhe si trajtohet anemia

​cfare-eshte-dhe-si-trajtohet-anemia

Qelizat e kuqe të gjakut (RBC) janë thelbësore për të transportuar oksigjen në të gjitha pjesët e trupit. Lodhja, dobësitë e pashpjegueshme janë disa nga simptomat e zakonshme.

Mungesa e mjaftueshme e qelizave të kuqe të shëndetshme të gjakut çon në anemi. Kjo mund të jetë për shkak të mungesës së prodhimit të RBC ose gjakderdhjes së tepërt.

Për të diagnostikuar aneminë, mjeku do të kryejë një ekzaminim fizik dhe analiza gjaku. Testet e gjakut jo vetëm që do të konfirmojnë diagnozën e anemisë, por gjithashtu do të ndihmojnë në identifikimin e gjendjes themelore. Disa lloje mund të jenë të rrezikshme ose kërcënuese për jetën por edhe historia familjare mund të rrisë gjasat për disa lloje.

Mungesa e lehtë mund të menaxhohet me një dietë të shëndetshme dhe suplemente shtesë. Në rastet e lehta të anemisë si anemia nga mungesa e hekurit dhe anemia nga mungesa e vitaminave mund te trajtohen me barna dhe minerale.

Transfuzioni i gjakut praktikohet në disa raste të rënda të anemisë si anemia aplastike ose anemia hemolitike, kur mjekimi me barna nuk është i mjaftueshëm dhe nuk mund të ndihmojë.

Transplantimi i qelizave staminale mund të përdoret në raste të rralla të kushteve të rënda si anemia drapërqelizore dhe talasemia ndërsa splenektomia zakonisht bëhet në rast të anemisë së shoqëruar me sëmundje të palcës kockore.

Related posts

Brokoli dhe Lulelakra – Cila ka më Shumë Vlera

admin

Ushqimet natyrale dhe proteinat

rezart morina

A pini mjaftueshëm ujë

admin