RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zhduket një varkë me 200 emigrantë në ishujt Kanarie

zhduket-nje-varke-me-200-emigrante-ne-ishujt-kanarie

Ekipet e shpëtimit të Spanjës po kërkojnë në ujërat e ishujve Kanarie për një varkë që mbante të paktën 200 emigrantë afrikanë, të cilët u zhdukën para një jave.

Grupi i ndihmës Walking Borders thotë se varka e peshkimit lundroi nga Kafountine, një qytet bregdetar në Senegalin jugor që është afërsisht 1,700 km nga Tenerife.

Grupi thotë se shumë fëmijë janë në bord, raporton agjencia spanjolle e lajmeve Efe.

Dy varka të ngjashme me dhjetëra persona të tjerë thuhet se janë gjithashtu të zhdukur.

Varka me rreth 200 persona u largua nga Kafountine më 27 qershor, duke u nisur për në Ishujt Kanarie.

Shërbimi i shpëtimit detar i Spanjës i tha Efe se një aeroplan i ishte bashkuar kërkimit.

Ka pak detaje për dy varkat e tjera. Agjencia e lajmeve Reuters citoi Helena Maleno nga Walking Borders të ketë thënë se njëra ka rreth 65 persona në bord, tjetra deri në 60, gjë që do ta çonte numrin e përgjithshëm të njerëzve të zhdukur nëpër tre varkat në më shumë se 300.

Ky lajm vjen vetëm disa ditë pasi Evropa shënoi një nga ngjarjet më të rënda të mbytjes së emigrantëve në Mesdhe.

Të paktën 78 persona u konfirmuan të mbytur, por OKB-ja raportoi se deri në 500 ishin ende të zhdukur. /koha

Related posts

Ujëvara e Niagarës pothuajse e ngrirë

admin

Digjen disa vetura në një auto-sallon në Vushtrri

admin

OKB: Në konfliktin izraelito-palestinez këtë vit humbën jetën 170 persona

admin