RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zvicra po siguron rezerva të gazit për dimër

zvicra-po-siguron-rezerva-te-gazit-per-dimer

Zvicra është në rrugën e duhur për të siguruar rezervat e gazit natyror që i duhen për sezonin e ngrohjes dimërore, citoi gazeta “SonntagsBlick” të ketë thënë një zyrtar i sektorit të shërbimeve.

Qeveria zvicerane ka udhëzuar furnizuesit e gazit që të rreshtojnë rezerva në vendet fqinje ekuivalente me 15% të konsumit vjetor të vendit prej 35 teravat orë, dhe të sigurojnë opsione shtesë për gazin jorus prej rreth 6 teravat orë, një e pesta e konsumit të dimrit. Zvicra nuk ka kapacitetin e saj të ruajtjes së gazit.

“Kompanitë rajonale të gazit kanë arritur tani midis 75 dhe 100% të objektivit për ndërtimin e rezervave të gazit në objektet e magazinimit të gazit”, citohet të ketë thënë Thomas Hegglin nga Shoqata Zvicerane e Industrisë së Gazit.

Ndërmarrjet rajonale ishin gjithashtu në rrugën e duhur për të siguruar opsionet e parashikuara deri në nëntor, shtoi ai.

Zvicra e merr gazin e saj nëpërmjet nyjeve tregtare në vendet fqinje në Bashkimin Evropian, kështu që ndërprerjet atje do të preknin edhe Zvicrën.

Zvicra ka kërkesë relativisht të ulët për gaz, e cila mbulon rreth 15% të konsumit të saj total të energjisë.

Sipas të dhënave të qeverisë, rreth 42% e gazit përdoret për ngrohjen e amvisërive dhe pjesa tjetër në industri dhe sektorët e shërbimeve dhe transportit.

Pak më pak se gjysma e importeve të gazit zviceran vijnë drejtpërdrejt ose tërthorazi nga Rusia, ka thënë qeveria. /koha

Related posts

Imami i xhamisë në New Jersey goditet me thikë teksa falte namazin

rezart morina

Largohet nga puna sinjalizuesi i aferës për rezervën shtetërore

rezart morina

Mbi 40 viktima dhe 100 të plagosur/ Moska po heton të shtënat me armë zjarri si sulm terrorist! Ukraina e përfshirë? Ja çfarë thotë ministria e Jashtme ruse

admin