RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kujdes! Këto ethe ju dëmtojnë zemrën

kujdes!-keto-ethe-ju-demtojne-zemren

Ethet reumatike janë një sëmundje inflamatore që mund të ndodhë pas një infeksioni të fytit nga një bakter i quajtur streptokoku i grupit A, kur ky bakter lihet pa trajtuar ose kur nuk mjekohet siç duhet.

Mosha 5-15 vjeç janë më të prekur, por mund të zhvillohet edhe te fëmijët më të vegjël si dhe tek të rriturit.

Ethet reumatike mund të shkaktojnë dëmtime të përhershme në zemër, duke përfshirë valvulat e dëmtuara të zemrës dhe dështimin e zemrës. Trajtimi mund të lehtësojë dhimbjen, të zvogëlojë dëmtimet nga inflamacioni dhe të parandalojë një përsëritje të etheve reumatike.

Simptomat

Simptomat e etheve reumatike vijnë nga inflamacioni në zemër, nyje, lëkurë ose sistemin nervor qendror. Simptomat mund të ndryshojnë gjatë rrjedhës së sëmundjes. Fillimi i etheve reumatike zakonisht ndodh rreth 2 deri në 4 javë pas një infeksioni të fytit me bakterin streptokok të grupit A.

Shenjat dhe simptomat e etheve reumatike mund të përfshijnë:

– Ethe

– Nyje të dhimbshme dhe të ndjeshme

– Dhimbje në një nyje që migron në një nyje tjetër

– Nyje të kuqe, të nxehta ose të fryra

– Dhimbje gjoksi

– Lodhja

– Skuqje në lëkurë, e rrafshët ose pak e ngritur, pa dhimbje me buzë të thyer

– Zhurmat e zemrës

– Lëvizje të mprehta, të pakontrollueshme të trupit (korea Sydenham) – më shpesh në duar, këmbë dhe fytyrë

– Shpërthime emocionale të pazakonta, të tilla si të qara ose të qeshura pa shkak

– Gunga të vogla, pa dhimbje nën lëkurë.

Komplikimet

Inflamacioni i shkaktuar nga ethet reumatizmale mund të zgjasë nga disa javë deri në disa muaj. Për disa njerëz, inflamacioni shkakton komplikime afatgjata.

Një ndërlikim i etheve reumatizmale është dëmtimi i përhershëm i zemrës (sëmundja reumatike e zemrës), e cila zakonisht shfaqet vite deri në dekada pas sëmundjes fillestare.

Megjithatë, ethet e rënda reumatizmale mund të fillojnë të dëmtojnë valvulat e zemrës. Dëmtimi është më i zakonshëm me valvulën midis dy dhomave të majta të zemrës (valvula mitrale), por valvulat e tjera mund të preken.

Related posts

Ushqimet kryesore për trurin dhe zemrën

admin

Osteoartriti i qafës: Njihuni me simptomat dhe shkaqet e tij

admin

Lëngu i karrotës dhe portokallit, fuqia e vlerave

rezart morina