RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyra e mediave në Gaza shënon “gjashtë muaj agresion”

zyra-e-mediave-ne-gaza-shenon-“gjashte-muaj-agresion”

Zyra e medias e Gazës thotë se publikoi “shifra kyçe” të përditësuara për të shënuar 180 ditë që kur Izraeli filloi sulmin e tij vdekjeprurës në enklavën e rrethuar.

Këtu janë disa nga shifrat më të dukshme, sipas zyrës:

Të paktën 32,975 palestinezë janë vrarë, duke përfshirë 14,500 fëmijë.

Mijëra të tjerë mbeten të zhdukur ose të bllokuar nën rrënoja.

Të paktën 484 anëtarë të stafit mjekësor janë vrarë.

Më shumë se 75,500 palestinezë kanë pësuar lëndime.

Rreth 17,000 fëmijë kanë humbur njërin ose të dy prindërit.

Më shumë se një milion njerëz janë prekur nga sëmundjet infektive për shkak të zhvendosjeve të përsëritura.

Më shumë se 300 anëtarë të stafit mjekësor dhe 12 gazetarë janë arrestuar nga forcat izraelite.

Të paktën dy milionë palestinezë tani janë të zhvendosur brenda në Gaza.

70 mijë banesa janë shkatërruar plotësisht.

Related posts

Komisioni Evropian: BE-ja është partneri më i rëndësishëm politik dhe ekonomik i Serbisë

admin

Përfaqësuesi i Izraelit në OKB fton Guterresin të tërheqë dënimin ndaj sulmeve izraelite

admin

Zelensky paralajmëron: Rusia mund t’i intensifikojë sulmet në Ukrainë! Që Moska mos të ketë superioritet ajror, ne na duhet…

admin