RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyrtari i OKB: Edhe sa civilë të tjerë në Gaza do të vriten? Kjo duhet të ndalet

zyrtari-i-okb:-edhe-sa-civile-te-tjere-ne-gaza-do-te-vriten?-kjo-duhet-te-ndalet

Vrasja e civilëve në shkollat ​​e Gazës dhe evakuimet e mëdha nga Spitali Al-Shifa janë veprime që përballen me mbrojtjen bazë që civilëve u jepet sipas ligjit ndërkombëtar. Kështu u shpreh të dielën zyrtari i lartë i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut, Volker Türk, siç raporton CNN.

“Rregullat e së drejtës ndërkombëtare humanitare, duke përfshirë parimet e dallimit, proporcionalitetit dhe masave paraprake në kryerjen e sulmeve duhet të respektohen rreptësisht. Dështimi për t’iu përmbajtur këtyre rregullave mund të përbëjë krime lufte,” tha Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Ushtria izraelite më parë është tërhequr kundër akuzave për krime lufte, duke thënë se sulmet e saj ndaj atyre që ajo thotë se janë objektiva të Hamasit ndjekin ligjin ndërkombëtar dhe se ajo kërkon të minimizojë viktimat civile. Türk i quajti ngjarjet e dy ditëve të fundit të tmerrshme.

Ai tha se qindra njerëz janë larguar nga Spitali Al-Shifa dhe janë parë duke u nisur drejt jugut, por paralajmëroi: “Askush nuk është i sigurt në Gaza”. /abcnews

Related posts

UNHCR: Emigrantët e vdekur dhe të zhdukur në Mesdheun Lindor u rritën në 2023

rezart morina

BE-ja i dorëzon Kosovës dhe Serbisë versionin e fundit të propozimit franko-gjerman

admin

Gjysmë shekulli, Irlanda shënon 50 vjetorin e anëtarësimit në BE 

admin