RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyrtarja e lartë amerikane fillon turneun në Azi, pa përmendur Tajvanin

zyrtarja-e-larte-amerikane-fillon-turneun-ne-azi,-pa-permendur-tajvanin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, po fillon një turne në Singapor, Malajzi, Kore të Jugut dhe Japoni, thotë zyra e saj, pa përmendur një vizitë të mundshme në Tajvan.

Ka pasur spekulime intensive se ajo mund të vizitojë ishullin e vetëqeverisur.

Tajvani synohet nga Kina, e cila ka paralajmëruar për “pasoja të rënda” nëse Pelosi shkon atje.

Asnjë zyrtar i lartë i zgjedhur amerikan nuk e ka vizituar Tajvanin në 25 vjet, shkruan BBC.

Pelosi, një demokrate nga Kalifornia, shkroi në Twitter se turneu i delegacionit të Kongresit me gjashtë persona do të kërkonte të “riafirmonte angazhimin e palëkundur të Amerikës ndaj aleatëve dhe miqve tanë në rajon”.

Zyra e saj tha se turneu ishte në “rajonin Indo-Paqësor përfshirë” vizita në Singapor, Malajzi, Korenë e Jugut dhe Japoni.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që duhet të bëhet pjesë e vendit. Pekini nuk e ka përjashtuar përdorimin e mundshëm të forcës për ta arritur këtë në të ardhmen.

Zyrtarët kinezë kanë shprehur zemërim për atë që ata e shohin si angazhim diplomatik në rritje midis Taipeit dhe Uashingtonit. Pati një vizitë të papritur në ishull nga gjashtë ligjvënës amerikanë në prill.

SHBA ka lidhje zyrtare diplomatike me Kinën dhe jo me Tajvanin.

Pelosi ka qenë prej kohësh një kritike e zëshme e udhëheqjes kineze, duke denoncuar të dhënat e saj të të drejtave të njeriut. Ajo ka takuar disidentë pro-demokracisë dhe ka vizituar sheshin Tiananmen për të përkujtuar viktimat e masakrës së 1989. /abcnews

Related posts

Biden përballet me kritika pasi han akullore ndërsa diskutonte armëpushimin në Gaza

rezart morina

Vërshimet dëmtuan fermerët në Gjakovë: Ata ende sjanë kompensuar

admin

Ngritja e vazhdueshme e çmimeve të konsumit, kërkohet reflektim i qeverisë

rezart morina