RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një gotë ujë e ftohtë në verë sjell më shumë dëm sesa dobi, thonë ekspertët

nje-gote-uje-e-ftohte-ne-vere-sjell-me-shume-dem-sesa-dobi,-thone-ekspertet

Kur fillon vera, uji i ftohtë duhet të gjendet gjithmonë në frigoriferët tanë ose të paktën kube verore në frigorifer që freskojnë ujin e rubinetit. Edhe pse mendojmë se na pëlqen dhe na freskon, efekti i një gote me ujë të ftohtë nuk është shumë i mirë dhe prej disa kohësh ka shqetësuar ekspertët.

Disa studime kanë treguar se uji i ftohtë dobëson më tej imunitetin, tashmë të dobësuar nga vetë temperaturat e larta.

Përveç kësaj, ngushton enët e gjakut, gjë që mund të çojë më tej në disa probleme më serioze shëndetësore.

Mund të mos ju ketë ndodhur, por uji i ftohtë mund të dëmtojë edhe smaltin e dhëmbëve.

Edhe nëse vetë uji në temperaturën e dhomës mund të jetë me cilësi apo shije më të dobët, nëse ftohet shumë lehtë mund të “maskohet”.

Efektet negative të ujit të ftohtë nuk mbarojnë me kaq: ai mund të shkaktojë edhe probleme me frymëmarrjen, mpiksje dhe vështirësi në nxjerrjen e mukusit, dhimbje koke, ftohje, probleme me gëlltitjen dhe tretjen.

Një studim i vitit 2001 nga Departamenti i Neuroshkencës në Spitalin Universitar Uppsala në Suedi arriti në përfundimin se 7.6% e grave përjetuan simptoma të dhimbjes së kokës pasi kishin pirë 150 ml ujë të ftohtë me akull.

Nëse imuniteti juaj është i dobët dhe konsumoni ujë të ftohtë, duhet të dini se ai zvogëlon aftësinë e trupit për të luftuar bakteret dhe viruset. Ai gjithashtu ndikon në presionin tonë të gjakut, fytin, sistemin e frymëmarrjes, nervat, por edhe traktin tretës dhe sistemin imunitar.

Uji i ftohtë mund ta bëjë shumë të vështirë tretjen dhe gëlltitjen e ushqimit. Është veçanërisht e nevojshme për të shmangur atë për njerëzit me probleme stomaku ose probleme të gëlltitjes. Prandaj, nuk rekomandohet për të moshuarit dhe foshnjat. Më shumë rekomandohet për atletët, fëmijët mbipeshë në moshë, personat me presion të ulët të gjakut dhe ata që vuajnë nga skleroza e shumëfishtë.

Related posts

Kjo është arsyeja pse ne nuk mbajmë mend asgjë para moshës katër vjeçare

rezart morina

9 të hospitalizuar dhe 92 raste aktive me COVID-19

admin

Qepa e kuqe bën mrekulli, ilaçi i përsosur për këtë sëmundje

admin