RTV AHIRETI
Shëndetësi

3 gjërat që i ndodhin trupit tuaj kur rrini këmbëkryq dhe duhet t’i shmangni

3-gjerat-qe-i-ndodhin-trupit-tuaj-kur-rrini-kembekryq-dhe-duhet-t’i-shmangni

Për shumë njerëz, kryqëzimi i këmbëve sapo ulemi është një lëvizje që na vjen natyrshëm dhe është shumë e përshtatshme. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se kjo sjellje e veçantë, veçanërisht për një periudhë të gjatë kohore, rëndon trupin dhe shëndetin tonë në shumë mënyra.

Në fakt, sipas osteopatit Brendon Talbot, pozicioni “këmbëkryq” ngarkon rëndë sistemin e qarkullimit të gjakut dhe mund të dëmtojë venat. “Shmangni kryqëzimin e këmbëve kur jeni ulur. I gjithë gjaku nga ekstremitetet e poshtme derdhet në venën femorale, e cila është thellë në kofshë dhe shtrihet deri në ijë”, vëren eksperti.

“Kryqëzimi i këmbëve, ndërsa jeni në pozicion ulur, është lidhur edhe me rritjen e presionit të gjakut”, nënvizon ai, duke shtuar se qëndrimi i shpeshtë dhe i gjatë “këmbëkryq” mund të përmirësojë shfaqjen e venave me variçe, ose të përkeqësojë gjendjen. nëse ato tashmë ekzistojnë.

Sa më sipër konfirmohet edhe nga hulumtimi i Universitetit Lancaster, me profesorin dhe doktorin Adam Taylor që deklaron:

“Kërkimet tregojnë se qëndrimi ulur këmbëkryq mund të rrisë presionin e gjakut dhe rrezikun e mpiksjes së gjakut. Për të shkaktuar dëme në enët e gjakut dhe, për një periudhë të gjatë kohore, mund të shkaktojë edhe deformime të shtyllës kurrizore dhe të qëndrimit të trupit.’

Related posts

Ngrënia e tepërt gjatë natës mund të rrisë rrezikun e ankthit dhe depresionit për këta punonjës

admin

​Kardiologët: Ky është ushqimi më i keq për shëndetin e zemrës

admin

​Studimi i ri tregon lidhjen midis sasisë së proteinave amiloide me sëmundjen e Alzheimerit

admin