RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

48 persona, shumica shqiptarë, shpëtohen nga mbytja mes Belgjikës e Anglisë

48-persona,-shumica-shqiptare,-shpetohen-nga-mbytja-mes-belgjikes-e-anglise

48 persona janë shpëtuar nga mbytja prej Shoqërisë Kombëtare për Shpëtim Deti të Belgjikës, të cilët ishin duke tentuar të kalojnë ilegalisht për në Angli.

Siç shkruan Francetvinfo, shumica prej tyre ishin shqiptarë ku në varkën 5-metërshe ishin 48 emigrantë, ku prej tyre 43 ishin meshkuj dhe vetëm pesë gra, transmeton Klankosova.tv.

Sipas kryetarit të komunës Le Treport, Laurent Jacques, varka kishte probleme me motor, ndërsa ekipet e shpëtimit të shpëtuarve u dhanë ndihmë mjekësore dhe u kërkua një autobus për t’i çuar në strehimore.

Related posts

Kryeministri i Spanjës vizitë në Shqipëri – VIDEO

admin

Japoni, muslimanët përjetuan Ramazanin në iftaret e Xhamisë së Tokios

admin

Ekipi i OKB mbërrin në Kiev, nesër nis inspektimi në Zaporizhzhia

admin