RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kalifornia qendrore në alarm, digjen dhjetëra hektarë

kalifornia-qendrore-ne-alarm,-digjen-dhjetera-hektare

Një zjarr i madh për një kohë shumë të shkurtër ka shkaktuar kaos në Kaliforninë qendrore. Më shumë se 16 hektarë pyje janë djegur brenda pak orësh.

Flakët kanë detyruar evakuimin e qindra banorëve dhe mbylljen e rrugëve. Autoritetet amerikane kanë bërë të ditur se pyjet me dushk kanë përshpejtuar zjarrin, i cili të shtunën ka vazhduar të zgjerohet.

Mediat lokale në Kaliforni kanë raportuar se disa persona janë ngujuar nëpër shtëpitë e tyre dhe zjarrfikësit janë ngutur t’i shpëtojnë.

Sipas raportimeve, ky është zjarri i tretë në Kaliforninë qendrore brenda dy javësh.

Shkencëtarët kanë tërhequr vërejtjen se në vitet e ardhshme zjarret pritet të jenë edhe më të ashpra dhe do të detyrojnë shpërnguljen e miliona njerëzve.

Këto zjarre, sipas shkencëtarëve, pritet të jenë më të shpeshta si pasojë e krizës klimatike. /koha

Related posts

Biden në Poloni, pas vizitës befasuese në Kiev

admin

Lajçak thotë se me Vuçiqin bisedoi për zgjedhjet në veri dhe kthimin në dialog

admin

Osmani në takim me partitë politike, merr pjesë edhe kryeministri Kurti

admin