RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kalifornia qendrore në alarm, digjen dhjetëra hektarë

kalifornia-qendrore-ne-alarm,-digjen-dhjetera-hektare

Një zjarr i madh për një kohë shumë të shkurtër ka shkaktuar kaos në Kaliforninë qendrore. Më shumë se 16 hektarë pyje janë djegur brenda pak orësh.

Flakët kanë detyruar evakuimin e qindra banorëve dhe mbylljen e rrugëve. Autoritetet amerikane kanë bërë të ditur se pyjet me dushk kanë përshpejtuar zjarrin, i cili të shtunën ka vazhduar të zgjerohet.

Mediat lokale në Kaliforni kanë raportuar se disa persona janë ngujuar nëpër shtëpitë e tyre dhe zjarrfikësit janë ngutur t’i shpëtojnë.

Sipas raportimeve, ky është zjarri i tretë në Kaliforninë qendrore brenda dy javësh.

Shkencëtarët kanë tërhequr vërejtjen se në vitet e ardhshme zjarret pritet të jenë edhe më të ashpra dhe do të detyrojnë shpërnguljen e miliona njerëzve.

Këto zjarre, sipas shkencëtarëve, pritet të jenë më të shpeshta si pasojë e krizës klimatike. /koha

Related posts

Presidentja Osmani intervistë për Zërin e Amerikës: Kosova nuk kundërshton zbatimin e detyrimeve të veta

admin

Sveçla dhe Krasniqi vizitojnë policët në Bërnjak, Ujman dhe Jasenovik

admin

Merr fund grushti i shtetit? Mediat ruse: Lukashenko ndërhyn mes Prigozhin dhe Putin, arrihet marrëveshja

rezart morina