RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 dhimbje shqetësuese që ju bëjnë të mendoni se keni probleme me dhëmbët

5-dhimbje-shqetesuese-qe-ju-bejne-te-mendoni-se-keni-probleme-me-dhembet

Këto janë dhimbjet që na bëjnë të mendojmë se shkaktarë është dhëmbi por në fakt ka të bëjë me pjesë tjera të trupit.

Ne e dimë që mund të ketë shumë arsye për dhimbje dhëmbësh si zgavrat, ndjeshmërinë, pulpitin, etj., Por rezulton se jo të gjitha dhëmbët kanë të bëjnë me çështjet e dhëmbëve, raporton “Bright Side”.

Sëmundje të tjera mund të shkaktojnë që diçka që quhet dhimbje e referuar të shfaqet në dhëmbë dhe mund të bëjë që të mendoni se duhet të vizitoni një dentist. Por, për fat të keq, kjo nuk do t’ju ndihmojë gjithmonë. Dhe tani do ta dini pse.

Problemet me nofull. Dhimbjen nuk vijnë gjithmonë nga dhëmbët, në fakt nofulla mund të ketë probleme. Zhvillimi i mosfunksionimit të përbashkët të tempordibibibular, i cili shkakton edhe nofullën e kyçjes. Spazma e muskujve të nofullave ndodh dhe shfaqen probleme me hapjen e gojës. Kjo mund të ndodhë për shkak të zhvendosjes së diskut.

Problemet me sinuset. Kjo sëmundje shkakton inflamacion të mukozës së një ose më shumë sinuseve. Dhe sinuset maxilare mund të krijojnë dhimbje dhe presion në dhëmbët e sipërm të shpinës, pasi rrënjët e këtyre dhëmbëve janë afër fundit të sinusit. Vlen të përmendet se një dhimbje dhëmbi e vërtetë mund të ngatërrohet edhe si dhimbje nga sinusiti. Problemet me dhëmbët mund të jenë gjithashtu një arsye për zhvillimin e kësaj sëmundje.

Problemet me zemër. Dhimbja në zemër ndonjëherë mund të referohet në pjesë të ndryshme të trupit. Shpatulla dhe krahu i majtë zakonisht. Dhe shpesh ndodh që dhimbja të shfaqet në dhëmbët e poshtëm dhe nofullën. Kjo mund të jetë një shenjë e anginës, e cila nga ana tjetër është një pararojë e një sulmi në zemër. Prandaj, nëse keni dhëmbë të shëndetshëm, por ndjeni dhimbje në to, mund të dëshironi të vizitoni një kardiolog.

Probleme me gurin e pështymës. Sëmundja e gurit të pështymës zhvillohet në kanalin e një prej gjëndrave të pështymës. Kur guri arrin një madhësi kritike, bllokon kanalin e pështymës. Si rezultat mund të shfaqet një dhimbje dhëmbi dhe gjëndra e prekur mund të fillojë të fryhet. Për të kontrolluar këtë diagnozë, një rreze X është e nevojshme. Ju mund të shmangni operacionin, nëse një gur është i vogël.

Probleme me mushkëri. Sëmundja e mushkërive mund të ndikojë në dhëmbë dhe anasjelltas. Dhimbja referuar dhëmbëve dhe nofullave është një nga shenjat e kancerit të mushkërive. Trajtimi i kësaj gjendje mund të ketë një efekt negativ në gojën tuaj. Sëmundja në vetvete mund të shkaktojë dhimbje kur përhapet në zonat rreth qafës dhe kokës.

Related posts

Jeni anemikë? Ja 5 ushqimet që duhet të konsumoni

rezart morina

Sa i rëndësishëm është parandalimi për të parandaluar goditjen në tru?

admin

Kjo simptomë mund të vazhdojë edhe një vit më vonë pas infektimit me Covid-19

rezart morina