RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 përfitime të mahnitshme shëndetësore të vajit të limonit

5-perfitime-te-mahnitshme-shendetesore-te-vajit-te-limonit

Vaji i limonit është një pomadë bimore që vjen me disa përfitime shëndetësore. Nxirret nga lëkura e limonit dhe përdoret në formë të holluar. Vaji i limonit është një nga përbërësit bazë të çdo produkti bukurie apo Ayurvedic. Është përdorur në mjekimet shtëpiake ayurvedike për vite tani, por sa prej jush e dinë se çfarë përfitimesh shëndetësore ka?

Përfitimet shëndetësore të vajit të limonit

Është i sigurt për t’u përdorur vetëm në aromaterapi dhe aplikime të holluara, lokale.

Ndihmon në trajtimin e ankthit dhe depresionit

Vaji i limonit ka veti që t’i sjellë një personi humor më të mirë dhe gjithashtu të qetësojë ankthin dhe depresionin. Studimet kanë treguar se një pjesë e vogël e vajit të limonit kur thithet në formën e avullit mund të ndihmojë në uljen e stresit dhe ankthit.

Promovon shëndetin e lëkurës

Vaji i limonit është një përbërës shumë i zakonshëm në shumë produkte të lëkurës, kjo është për shkak të vetive anti-bakteriale që ka vaji i limonit. Gjithashtu, ai vjen i mbushur me efekte antifungale kur aplikohet në lëkurë në formë të holluar.

Ka veti kuruese

Vaji i limonit ka veti të mrekullueshme kuruese. Sipas studimeve, vaji i limonit përshpejton procesin e plotë të shërimit, duke e bërë atë të përshtatshëm për të gjitha produktet që lidhen me problemet e lëkurës.

Ofron lehtësim për të vjellat

Studimet kanë treguar se vaji i limonit, kur thithet në formën e avullit ofron lehtësim të menjëhershëm nga të përzierat. Ekspertët kanë deklaruar gjithashtu se përdorimi i vajit të limonit nga gratë shtatzëna gjithashtu ka ulur të vjellat e shpeshta dhe më pak intensive.

Përmirëson vigjilencën mendore

A vuani nga simptoma të ndryshme të sëmundjeve mendore? Zgjidhja është vaji i limonit. Era e lehtë e vajit të limonit ka një efekt të përhershëm në mendje. Në një nga studimet, studiuesit zbuluan gjithashtu se njerëzit me sëmundjen Alzheimer, veçanërisht ata që iu nënshtruan një regjimi aromaterapie ndiheshin më mirë kur përdorej vaji i limonit.

Related posts

Keni probleme me veshkat? Atëherë mos e përdorni këtë erëz

admin

Këto ushqime ua ndreqin humorin dhe largojnë mërzinë

admin

Terapi të reja anticovid! Mjekët kërkojnë të futen në Shqipëri sipas rekomandimeve të OBSH

admin