RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 shenja që tregojnë dëmtim të mëlçisë

5-shenja-qe-tregojne-demtim-te-melcise

Obeziteti, diabeti, presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë – tipare të zakonshme të sindromës metabolike – janë të gjithë faktorët kryesorë të rrezikut të njohur për zhvillimin e mëlçisë yndyrore.

Sipas ekspertëve, këto janë pesë shenja që tregojnë se mëlçia juaj është e dëmtuar.

1. Dhimbje barku

Shqetësimi i barkut mund të jetë shenjë e dëmtimit të mëlçisë, thonë mjekët.

“Ju nuk dëshironi të bëheni të verdhë ose të ndjeni dhimbje në pjesën e sipërme të barkut djathtas, sepse këto janë shenja që mëlçia juaj tashmë është shumë e sëmurë,” thotë Saleh Alkahtani, MD, drejtor i kërkimit klinik të mëlçisë për Johns Hopkins Medicine.

“Është shumë më mirë të ndaloni sëmundjen e mëlçisë përpara se të bëhet shumë serioze.”

2. Verdhëza

Ekspertët thonë se verdhëza është një nga shenjat më të zakonshme të dëmtimit të mëlçisë.

“Verdhëza është një njollë e verdhë e lëkurës dhe e të bardhës së syve për shkak të niveleve jonormale të larta të bilirubinës (pigmentit biliar) në qarkullimin e gjakut”, thotë Johns Hopkins Medicine.

“Urina zakonisht është e errët për shkak të bilirubinës që ekskretohet nga veshkat. Një nivel i lartë i bilirubinës mund t’i atribuohet inflamacionit ose anomalive të tjera të qelizave të mëlçisë ose bllokimit të kanaleve biliare. Ndonjëherë verdhëza shkaktohet nga prishja e një numri të madh të qelizave të kuqe të gjakut, që mund të ndodhë tek të porsalindurit. Verdhëza është zakonisht shenja e parë dhe ndonjëherë e vetmja shenjë e sëmundjes së mëlçisë.

3. Lëkurë e irrituar

“Shpesh, cirroza nuk shfaq shenja apo simptoma derisa dëmtimi i mëlçisë është i gjerë”, thotë hepatologia e transplantit Sumera Ilyas.

“Kur shfaqen simptomat, ato fillimisht mund të përfshijnë lodhje, dobësi dhe humbje peshe, nauze, mavijosje ose gjakderdhje të lehtë, ënjtje të këmbëve, këmbëve ose kyçeve, kruajtje të lëkurës, skuqje të pëllëmbëve të duarve dhe enëve të gjakut të ngjashme me rrjetën e merimangës në sipërfaqen e lëkurës”.

4. Ndjenja e ngopjes

Ndjenja e ngopur pa arsye mund të sinjalizojë probleme me mëlçinë.

“Një mëlçi e zmadhuar është zakonisht një tregues i sëmundjes së mëlçisë, megjithëse zakonisht nuk ka simptoma të lidhura me një mëlçi të lehtë të zmadhuar (hepatomegali). “Simptomat e një mëlçie të zmadhuar në mënyrë të konsiderueshme përfshijnë shqetësimin e barkut ose ndjenjën e ngopjes”, thotë Johns Hopkins Medicine.

5. Lodhja

“Një nga simptomat më të zakonshme dhe dobësuese te njerëzit me sëmundje të mëlçisë është lodhja,” thotë MD. Melissa Palmer.

“Është universale për të gjitha llojet e sëmundjeve të mëlçisë nga cirroza primare biliare deri te hepatiti kronik C. Në disa pacientë, lodhja fillon disa vite pas diagnostikimit të sëmundjes së mëlçisë. Për të tjerët, ishte arsyeja kryesore për të kërkuar kujdes mjekësor. Në persona të tillë, ata vazhdimisht vizitojnë mjekë të ndryshëm në kërkim të shkakut të sëmundjes së tyre ekstreme. “Disa pacientë madje kërkojnë një vlerësim psikiatrik, pasi depresioni është shpesh një simptomë e përbashkët.”

Related posts

Nëse keni dëshirë të ndihmoni ata që nuk ju kërkojnë një gjë të tillë – jeni në telashe të mëdha

admin

Këto janë ushqimet që largojnë yndyrën në gjak

admin

A është vërtet i dëmshëm për zemrën qumështi me yndyrë?

admin