RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

5 zgjedhje në 4 vjet, dështon koalicioni qeverisës në Izrael

5-zgjedhje-ne-4-vjet,-deshton-koalicioni-qeverises-ne-izrael

Izraeli po bëhet gati të mbajë zgjedhjet e pesta të përgjithshme në më pak se katër vjet, pasi qeveria e tij pranoi se nuk mund të mbijetojë.

Në një zhvillim madhor politik, kryeministri Naftali Bennett do të shkëmbejë postin me kryeministrin alternativ Yair Lapid, në bazë të një marrëveshjeje ekzistuese.

Sipas mediave vendase, zgjedhjet mund të mbahen në fund të tetorit.

Ish-kryeministri dhe lideri aktual i opozitës, Benjamin Netanyahu është zotuar se do të kthehet në pushtet. /euronews

Related posts

Arrestohen katër persona në Prishtinë – Policia konfiskon drogë, vetura, para dhe revole

rezart morina

Osmani për zgjedhjet në veri: Shumë qytetarë serbë u kërcënuan dhe u shantazhuan

rezart morina

Nëna e robit të kapur izraelit fillon grevë urie

admin6