RTV AHIRETI
Shëndetësi

​6 gjëra të pazakonta që mund të vini re në trupin tuaj pas notit

​6-gjera-te-pazakonta-qe-mund-te-vini-re-ne-trupin-tuaj-pas-notit

Edhe pse noti është një mënyrë e shkëlqyer ushtrimesh që mund të djegë kalori dhe të ndikojë pozitivisht në punën e zemrës dhe sistemit kardiovaskular, ka edhe disa disavantazhe, veçanërisht kur notoni në pishinë.

Një studim i botuar në “Journal of Rheumatology” zbuloi se noti për 45 minuta tri ditë në javë për 12 javë reduktoi në mënyrë dramatike ngurtësimin dhe dhimbjen e kyçeve tek të rriturit e moshuar me osteoatrtrit. Subjektet vunë re gjithashtu përmirësime të rëndësishme në kufizimet e tyre fizike.

Megjithatë, noti mund të ketë edhe disa efekte të pazakonta në trupin tuaj, nga flokët e gjelbër deri te gishtat e duarve dhe këmbët e rrudhura.

Zbuloni më poshtë nëse duhet të shqetësoheni për disa nga këto probleme dhe si mund t’i shmangni ose rregulloni ato.

Probleme me flokët

Noti mund t’i dëmtojë flokët tuaj në shumë mënyra. Për shembull, nëse keni flokë më të çelur, mund të vëreni se fijet tuaja marrin një nuancë të gjelbër pasi keni notuar në një pishinë me klor. Kjo është një dukuri mjaft e zakonshme dhe sipas Këshillit të SHBA për Cilësinë dhe Shëndetin e Ujit, mund të ndodhë nëse ka një grumbullim bakri në pishinë, gjë që mund të jetë rezultat i trajtimit të ujit me jonizues të pishinës minerale.

Po kështu, klori, i cili përdoret në pishina për të vrarë bakteret e dëmshme, ka veti zbardhuese, kështu që flokët mund të duken më të hapur pas notit, pavarësisht nga nuanca. Për të shmangur zbardhjen ose gjelbërimin e flokëve, bëni dush sapo të dilni nga uji.

Era e klorit

Një ankesë e zakonshme në mesin e notarëve është se ata kanë erë të klorit për disa ditë më pas. Kjo erë bëhet edhe më e fortë kur përzierja e klorit dhe ujit reagon me bakteret, viruset dhe mikroorganizmat e tjerë që mund të jenë gjithashtu në pishinë.

Megjithatë, për të reduktuar erën, mund të kufizoni kohën që kaloni në pishinë. Pasi të dilni nga pishina ose çdo herë që bëni një pushim, bëni dush me një sapun të butë.

Gjuri i notarit

Noti mund të çojë në inflamacion të pjesës së brendshme të gjurit. Lëndimi njihet si gjuri i notarit. Ai është një dëmtim i zakonshëm në atletët konkurrues me orare më intensive stërvitore, veçanërisht në mesin e atyre që fokusohen në goditjen e gjoksit, dhe ndonjëherë në atletët që fillojnë stërvitjen në moshë më të madhe.

Nëse notoni me një intensitet të moderuar, ndoshta nuk do ta keni këtë problem, përveç nëse keni lëvizshmëri të kufizuar të ijëve që në fillim ose ndonjë dëmtim tjetër.

Ju mund ta shmangni këtë dëmtim duke forcuar muskujt e të pasmeve për të rritur forcën e rrotullimit të ijëve. Forcimi i një grupi muskulor që ndihmon me rrotullimin, si p.sh. kërdhokullat, mund të ndihmojë gjithashtu.

Nëse ndjeni dhimbje në gju gjatë ose pas notit, provoni të notoni me një stil tjetër noti, por ju mund të vizitoni një terapist fizik nëse dhimbja kthehet.

Mbinxehje

Noti në ujë të ngrohtë mund të jetë i rrezikshëm pasi trupi juaj nuk mund të ftohet kur mbinxehet. Kur temperatura e trupit tuaj rritet shumë, rrezikoni mbinxehje ose hipertermi.

Problemet e mundshme përfshijnë ngërçet, lodhjen nga nxehtësia, skuqjen e nxehtësisë, stresin e nxehtësisë dhe goditjen nga nxehtësia.

Federata Ndërkombëtare e Notit ka vendosur një temperaturë ideale të ujit që varion nga 25 në 28 gradë Celsius për garat e notit dhe 27 gradë Celsius për notin e sinkronizuar. Për zhytje, temperatura e ujit në pishinën e nivelit mesatar është vendosur në 26 gradë Celsius.

Nëse nuk jeni të sigurt për temperaturën e pishinës që përdorni, kushtojini vëmendje se si ndiheni gjatë stërvitjes. Nëse vëreni skuqje në fytyrë, gjoks ose pjesën e sipërme të shpinës ose ndjeni spazma muskulore, bëni një pushim. E njëjta gjë vlen nëse ndiheni të lodhur, të etur ose vini re se keni dhimbje koke. Dilni nga pishina, pini ujë dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Lëkurë e rrudhur

Nëse keni kaluar një kohë të gjatë në ujë, me siguri keni vënë re se gishtat e duarve dhe këmbëve tuaja janë rrudhur pak. Lëkura është e mbuluar me një shtresë mbrojtëse sebum, e cila zbut dhe e bën lëkurën disi të papërshkueshme nga uji.

Edhe pse ky fenomen nuk është kuptuar plotësisht, shkencëtarët besojnë se është një reagim i sistemit nervor autonom që rregullon proceset automatike si rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen.

Por, ju nuk keni pse të shqetësoheni për këtë fenomen, sepse këto rrudha zhduken shpejt dhe lëkura do të rinovojë përsëri sebumin e saj.

“Veshi” i notit

Ajo që mund të ndodhë edhe në pishinat e mirëmbajtura siç duhet, është që uji nga pishina të qëndrojë në vesh për një kohë të gjatë, gjë që lejon që bakteret të rriten, duke rezultuar në një infeksion të veshit, i njohur si veshi i notit.

Sipas klinikës Mayo, simptomat janë zakonisht të lehta në fillim dhe mund të përfshijnë kruajtje në kanalin e veshit, skuqje të lehtë brenda veshit, shkarkim të lëngut të pastër dhe shqetësim të lehtë që përkeqësohet nëse tërhiqni veshin e jashtëm.

Nëse vëreni simptoma shkoni te mjeku. Ai mund të pastrojë kanalin e jashtëm të veshit dhe të përshkruajë pika veshi për të pastruar infeksionin. Nëse nuk trajtohet, simptomat mund të përkeqësohen dhe në raste të rënda mund të bëhen të përhershme.

Për të parandaluar këtë, sigurohuni që t’i thani veshët pasi të keni kaluar kohë në ujë. Shmangni vendosjen e gishtërinjve në vesh, pasi kjo mund të dëmtojë lëkurën delikate që rreshton kanalin e veshit.

Related posts

Pse nuk duhet ta ndaloni asnjëherë teshtimën?

admin

Shurupi natyral kundër kollës

admin

Ja ushqimet me më shumë pesticide dhe mënyra e thjeshtë për t’i larguar ato

admin