RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Britani – 700 migrantë mbërrijnë me varka në një ditë të vetme

britani-–-700-migrante-mberrijne-me-varka-ne-nje-dite-te-vetme

Pothuajse 700 emigrantë kaluan La Manshin për të mbërritur në brigjet britanike, në një ditë të vetme, një rekord.

”Rreth 696 migrantë e bënë dje udhëtimin me 14 varka”, tha Ministria e Mbrojtjes.

Ky është numri më i lartë në një ditë të vetme deri më tani këtë vit dhe hera e dytë në 2022 me shifra ditore mbi 600.

Numri më i lartë i mëparshëm ishte 651 i regjistruar më 13 prill.

Kalimet e fundit panë grupe të mëdha njerëzish, përfshirë fëmijë, të nxjerrë në breg në Ramsgate përpara se të largoheshin nga porti i Kentit, me autobusë dykatësh.

”Më shumë se 17 000 persona kanë mbërritur këtë vit në Britaninë e Madhe nga Franca me varka të vogla, si gomone”, sipas shifrave të qeverisë. /atsh

Related posts

Inaugurohet busti i heroit kombëtar Hasan Prishtina në kryeqytet, bëhet thirrje për më shumë bashkëpunim ndërmjet shqiptarëve

rezart morina

Presidenti Erdogan kandidon zyrtarisht për zgjedhjet e 14 majit

admin

Haxhiu: Prokurori po e mban peng rastin “Dehari”, duhet drejtësi e përgjegjësi

rezart morina