RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

61 vjet nga ndërtimi i Murit të Berlinit

61-vjet-nga-ndertimi-i-murit-te-berlinit

Më 13 gusht 1961 filloi ndërtimi i Murit të Berlinit. Në këtë ditë, 61 vjet më parë, filloi puna për murin 160 km të gjatë që ndante Berlinin Perëndimor nga Berlini Lindor. Muri i Berlinit u ndërtua në kufirin që ndan Berlinin Perëndimor të kontrolluar nga fuqitë aleate dhe Berlinin Lindor që kontrollonte Rusia Sovjetike. Ajo u ndërtua me urdhër të kryeministrit të atëhershëm sovjetik Nikita Hrushovi, i cili pasoi menjëherë Joseph Stalinin pasi ai vdiq në vitin 1953.

Megjithëse muri fillimisht ishte bërë me tela me gjemba dhe beton, ai u përforcua në vitet që pasuan për të forcuar strukturën dhe për ta bërë më të vështirë për njerëzit kalimin pa u vënë re.

Ndërtimi i murit nënkuptonte që qytetarëve të zakonshëm u ndalohej të kalonin në qytet, qoftë edhe për tregti, argëtim apo edhe për të takuar miq dhe familje. Vetëm diplomatët dhe personeli me dokumente dhe leje speciale ishin të autorizuar të kalonin në secilën anë. Muri mbeti i mbrojtur fort për gati 28 vjet para fillimit të rënies së BRSS, e cila çoi në një shoqëri më të demokratizuar në rajon.

Në vitin 1945, kur forcat gjermane filluan të shfaqnin dobësi pas hyrjes së trupave amerikane, një konferencë u mbajt në Jaltë, pranë Detit të Zi. Më pas u vendos nga Fuqitë Aleate që pasi Gjermania të dorëzohej pa kushte, ajo do të ndahej në katër zona për të ndaluar një tjetër rritje të mundshme të unifikuar përsëri në të ardhmen. Nga katër zonat, SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca morën tre, ndërsa kampi lindor ishte krijuar për Rusinë Sovjetike.

U raportua se në 28 vjetët e ekzistencës së murit, mbi pesëmijë njerëz u arratisën me sukses dhe mbi 100 njerëz humbën jetën duke tentuar të largoheshin. Kishte urdhra të rrepta për të ruajtur murin dhe për të qëlluar shkelësit në sy. Në vitet e ’80-ta, në kulmin e Luftës së Ftohtë, Bashkimi Sovjetik po kalonte sfida të mëdha ekonomike dhe nuk ishte në gjendje të kontrollonte një perandori kaq masive ndërsa konkurronte me ShBA-në në garat e hapësirës, ​​armëve dhe teknologjisë, përcjell Klankosova.tv

Në vazhdën e këtyre zhvillimeve, qeveria komuniste e Berlinit Lindor bëri një njoftim se do të lejonte kalimin falas nga Berlini Lindor në Perëndim në mesnatën e 9 nëntorit 1989. Kishte festime të improvizuara dhe një festë në mbarë qytetin, e cila ishte një manifestim simbolik i një ‘Perde të Hekurt’ e cila u rrëzua nga mijëra gjermanë të cilët u mblodhën dhe i ngjitën muret me çekiç dhe daltë. Po atë natë Berlini u ribashkua me pjesën tjetër të vendit dhe u kurorëzua kryeqyteti i Gjermanisë së bashkuar.

Pjesë të Murit të Berlinit ekzistojnë ende sot në Berlin, të ekspozuara në muzeun e Topografisë së Terrorit, Memorialin e Murit të Berlinit dhe Galerinë “East Side”. Disa segmente të murit janë gjithashtu të ekspozuara në muzetë në të gjithë botën. /klankosova

Related posts

Lëvizja Vetëvendosje sot mban zgjedhjet e brendshme

admin

“Zgjedhjet në Rusi janë fiktive”- Analiza e VOA: Cila do të jetë e ardhmja e opozitës ruse pas vdekjes së Alexei Navalnyt

admin

Kryediplomati rus diskuton me homologun iranian mbi situatën në Lindjen e Mesme

admin