RTV AHIRETI
Shëndetësi

7 ushqime që ndihmojnë në rritjen e funksionit të trurit

7-ushqime-qe-ndihmojne-ne-rritjen-e-funksionit-te-trurit

Ushqimet që hamë ndikojnë në shëndetin e trurit tonë dhe na ndihmojnë në ndërmarrjen e detyrave specifike mendore të kujtesës dhe aftësitë tona të përqendrimit. Ngrënia e një diete të mirë mbështet funksionin e trurit si afatshkurtër ashtu edhe afatgjatë.

Çokollate e zezë

Disa copa të vogla çokollatë të zezë rregullisht mund të bëjnë mrekulli për trurin tuaj. Ngrënia e çokollatës së zezë jo vetëm që çliron kimikate të ndjeshme të mira të quajtura endorfinë, të cilat reduktojnë stresin, por gjithashtu është e mbushur plot me flavonoide, të cilat janë përbërës të veçantë që kanë treguar se përmirësojnë qarkullimin e gjakut në tru. Kjo ndihmon më tej në rritjen e funksionit kognitiv dhe kujtesës. Çokollata e zezë gjithashtu ka një bollëk të polifenoleve, të cilat ndihmojnë në uljen e ankthit dhe depresionit.

Brokoli

Me nivele të larta të antioksidantëve, vitaminave dhe lëndëve ushqyese, kjo perime ju ndihmon të luftoni harresën dhe të nxisni mësimin (veçanërisht te fëmijët), ndërsa mprehni dhe rindërton qelizat nervore të dëmtuara, perimet jeshile gjithashtu përmbajnë një përbërës të quajtur sulforafan i cili nxit rritjen dhe riparimin e indeve të trurit.

Boronica

Boronicat jo vetëm që janë të shijshme, por janë të mira për trurin tuaj. Këto manaferra me ngjyrë mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trurit nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira dhe mund të zvogëlojnë efektet e kushteve të lidhura me moshën, si sëmundja e Alzheimerit ose demenca.

Arra dhe fara

Ngrënia e më shumë arra dhe fara mund të jetë e mirë për trurin pasi këto ushqime përmbajnë acide yndyrore omega 3 dhe antioksidantë. Farat e kungullit janë të pasura me zink dhe janë një burim shumë i rëndësishëm për përmirësimin e kujtesës. Arrat janë një burim i shkëlqyer i omega 3, dhe lëndëve të tjera ushqyese që ndihmojnë në kujtesën dhe funksionin e trurit. Ju gjithashtu mund të përfshini arrat, bajamet, farat vajore, farat e lirit, farat chia, farat e kungullit dhe farat e lulediellit, dhe një shumëllojshmëri arrash të tjera që janë burime të shkëlqyera të vitaminës E, që do të ndihmojnë në rritjen e shëndetit të trurit tuaj.

Avokado

Avokadot janë burimi i acideve yndyrore të dobishme të pangopura që mbështesin shëndetin e qëndrueshëm mendor. Ai gjithashtu përmban kalium dhe vitaminë K, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e funksioneve njohëse të trurit.

Peshku i yndyrshëm

Peshqit si trofta, salmoni dhe sardelet përmbajnë sasi të mëdha të acideve yndyrore omega 3. Jo vetëm që 60% e trurit tuaj përbëhet nga yndyra që përmbajnë omega 3, por është gjithashtu thelbësore në prodhimin e trurit dhe qelizave nervore. Mangësitë në omega 3 mund të shkaktojnë probleme të të mësuarit dhe shëndetit mendor.

Vezët

Vezët janë të pasura me vitamina B dhe një lëndë ushqyese të quajtur kolinë. Vitaminat B ndihmojnë në ngadalësimin e rënies njohëse dhe mangësitë në vitaminat B janë shoqëruar me depresion dhe çmenduri. Trupi përdor kolinën për të krijuar neurotransmetuesit përgjegjës për kujtesën.

Related posts

A mund ta shkaktojë sheqeri artificial kancerin tek njeriu?

admin

​Simptomat më të hershme që zbulojnë se mund të keni artrit

admin

Katër arsye bindëse për të pirë çdo ditë qumësht bananesh

admin6