RTV AHIRETI
Shëndetësi

8 rekomandime se si të përballoni të nxehtët gjatë ditëve të verës

8-rekomandime-se-si-te-perballoni-te-nxehtet-gjate-diteve-te-veres

Si të mundim të nxehtët gjatë ditëve të verës? Gjeni më poshtë 8 rekomandime:

1. Merrni ujë me vete: Kudo ku shkoni, merrni me vete një shishe me ujë të ftohtë

2. Shmangni: çajin, kafen, ushqimet pikante dhe të kripura që mund të rrisin dehidrimin

3. Freskohuni: Freskoni mjediset me ventilator ose kondicioner

4. Çlodhuni: Sigurohuni që keni fjetur dhe pushuar mjaftueshëm

5. Vishuni lehtë: Vishni rroba të lehta, me ngjyra të hapura dhe të pambukta

6. Ushqehuni shëndetshëm: Konsumoni më shumë ushqime të freskëta, si sallatë dhe fruta, pasi ato përmbajnë shumë ujë

7. Bëni dush: Dushi me ujë të ftohtë ju ndihmon të freskoheni në ditët e nxehta

8. Qëndroni në hije: Mbani një kapele ose merrni ombrellë për hije nëse jeni jashtë në një ditë të nxehtë/ Shendeti.com.al

Related posts

Vitaminat dhe mineralet më të rëndësishme për meshkujt/ Për trup dhe zemër të fortë

admin

Ju merret fryma kur ngjisni shkallët? Bëni kujdes, duhet të vizitoni mjekun

admin

10 ushqimet që ulin tensionin e lartë të gjakut

admin6