RTV AHIRETI
Shëndetësi

“99% e njerëzve e pinë ujin në mënyrë të gabuar”/ Nutricionisti tregon si duhet ta konsumojmë

“99%-e-njerezve-e-pine-ujin-ne-menyre-te-gabuar”/-nutricionisti-tregon-si-duhet-ta-konsumojme

“99 % e njerëzve e konsumojnë ujin gabimisht sa mund të shkaktojë pasoja rënda, ndërsa75 % edhe pse pinë ujë, përsëri janë të dehidratuar”, ky ishte një nga publikimet e fundit të nutricionistit Altin Joka.

Nutricionisti ishte këtë të enjte i ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, për të folur më tepër rreth këtij publikimi, si dhe për të dhënë disa këshilla se si mund të pimë ujë në mënyrën e duhur,

“Pse e 75% e njerëzve janë të dehidratuar edhe pasi pinë ujë? E para e pi8në jashtë temperaturës së tij, e dyta është koha në të cilën pihet. E treta është sasia që pihet dhe e katërta është mënyra se si ata e pinë”, tha nutricionisti.

Ai ka dhënë gjithashtu disa këshilla për në mënyrë që pas konsumit të ujit të mos vazhdojmë të jemi të dehidratuar.

“Pijeni ujin ulur dhe merri kohën tuaj për ta bërë këtë gjë, jo në këmbë. Mos pini ujë gjatë ngrënies së ushqyerjes. Ai shton se gabohet edhe në temperaturën e konsumimit të ujit, duhet pirë 14-18 gradë, sepse ju ndihmon që të konsumoni më shumë në sasi ndërsa uji i ftohtë dëmton mushkërinë dhe ngushton arteriet”, tha ai.

Related posts

Si ta përgatisni lëkurën tuaj për vjeshtën: këshilla e dermatologut për një kujdes rezistent ndaj të ftohtit

admin

Ilaçet e ftohjes/ Franca në alarm: Shkaktojnë hemorragji cerebrale e infarkte!

rezart morina

Simptomat e lisë së majmunit që nuk duhet t’i injoroni kurrë

admin