RTV AHIRETI
Shëndetësi

​A duhet të merret ilaçi para apo pas ngrënies?

​a-duhet-te-merret-ilaci-para-apo-pas-ngrenies?

Shumë njerëz praktikojnë konsumimin e ilaçeve ekskluzivisht pas ngrënies. Megjithatë, lind pyetja nëse kjo është e saktë.

Sigurisht, nuk ka përgjigje të thjeshtë. Megjithatë, si rregull i përgjithshëm, ju duhet ta merrni ilaçin me stomakun bosh (një orë para ngrënies ose dy orë pas), përveç nëse udhëzimet parashikojnë ndryshe.

Pse rekomandohet të merrni ilaçe para se të hani? Sepse marrja e pilulës pas ngrënies mund të ndikojë në mënyrën se si stomaku dhe zorrët e thithin ilaçin. Dobia e barnave mund të reduktohet ndjeshëm.

Agrumet janë një shembull i mirë i një ushqimi që mund të ndikojë në funksionimin e pilulës. Ai ndërhyn me disa nga enzimat përgjegjëse për zbërthimin e barnave, duke çuar në një sasi më të madhe të grumbullimit të drogës në trupin tuaj. Një sasi e shtuar e pilulave çon në efekte të padëshiruara.

Nëse ilaçi antihipertensiv grumbullohet, mund të përjetoni një rënie të rrezikshme të presionit të gjakut. Këto probleme mund të ndodhin si me ilaçet me recetë ashtu edhe me ilaçet pa recetë, duke përfshirë antacidet, vitaminat dhe tabletat e hekurit.

Related posts

Ekspertja shpjegon arsyen pse foshnjat nuk duhet të flenë me prindërit në shtrat

rezart morina

Ushqimet për të parandaluar lodhjen gjatë ditës në Ramazan

rezart morina

Assesi mos pini ujë nga shishja e cila është ngrohur në diell

admin