RTV AHIRETI
Shëndetësi

A e dini pse brokoli është aq i mirë për fëmijët

a-e-dini-pse-brokoli-eshte-aq-i-mire-per-femijet

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë.

Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra.Ekspertët rekomandojnë të konsumoni 3-4 porcione në javë.

Forcon sistemin imunitar

Është i pasur me antioksidantë që forcojnë mbrojtjen e trupit.

Është miqësor me stomakun

Sulforafani që përmban është i lidhur me luftën kundër Helicobacter pylori, i cili fajësohet për ulçerën peptike. Brokoli gjithashtu ka një veprim të fortë kundër mikroorganizmave rezistente ndaj antibiotikëve.

Zvogëlon problemet e shikimit

Brokoli si spinaqi shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të problemeve të shikimit.

Konsiderohet si një ushqim kryesor anti-kancer

Kjo vjen për shkak të përmbajtjes së tij të lartë me substanca të tilla si sulforaphane, indole dhe karotenoide.

Një mënyrë e shijshme për t’jua shërbyer fëmijëve është smoothie. Rekomandohet që fëmijët ta konsumojnë këtë pije në mëngjes ose pasdite.

Përbërësit:

1/2 filxhan brokoli të papërpunuar

1 banane (e prerë në copa dhe e ngrirë)

1 filxhan mango (i prerë në copa dhe i ngrirë)

2/4 filxhan luleshtrydhe

1/2 filxhan spinaq

1 filxhan lëng ananasi ose qumësht bajame

3/4 filxhan ujë

Related posts

Mos konsumoni shumë banane

rezart morina

Dita Ndërkombëtare e Mjekut/ Presidenti Begaj uron bluzat e bardha: Mirënjohje për përkushtimin gjatë pandemisë së Covid 19

rezart morina

Mjegulla, vetitë dhe ndikimi në shëndetin tonë

admin