RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Kura natyrale për të rritur hemoglobinën

​kura-natyrale-per-te-rritur-hemoglobinen

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut.

Ajo janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në mbarë organizmin. Përpos kësaj, hemoglobina nxjerr dioksidin e karbonit jashtë qelizave dhe në mushkëri. Më pas dioksidi i karbonit nxirret gjatë frymëmarrjes.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org sasia e ulët e hemoglobinës vështirëson kryerjen e këtyre funksioneve në organizëm. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për mënyrat e rritjes së nivelit të hemoglobinës në organizëm.

Duke ngrënë më shumë ushqime të pasura me hekur, nivelet e hemoglobinës do të rriten ndjeshëm. Hekuri përmirëson prodhimin e hemoglobinës dhe formimin e rruazave të kuqe të gjakut.

 • Ushqimet e pasura me hekur
 • Mishi dhe peshku
 • Vezët
 • Frutat e thata
 • Brokoli
 • Barishtet
 • Bizelet
 • Arrorët dhe farat
 • Gjalpi i kikirikut
 • Merrni më shumë folat

Folati është pjesë e kompleksit të vitaminave B, që luan një rol thelbësor në prodhimin e hemoglobinës.

Nëse nuk merrni mjaftueshëm folat, trupi do të preket nga anemia e nxitur nga mungesa e tij dhe nivele të ulëta të hemoglobinës.

Ushqimet e pasura me folat

 • Mishi i viçit
 • Spinaqi
 • Orizi
 • Kikirikët
 • Fasulet
 • Avokado
 • Sallata jeshile

Maksimizoni përthithjen e hekurit

Sipas të dhënave të AgroWeb.org konsumi i ushqimeve të pasura me hekur është shumë i rëndësishëm, por nëse organizmi nuk e përthith atë, atëherë gjithçka ka shkuar dëm.

Ushqimet e pasura me vitaminë C siç janë agrumet, luleshtrydhet dhe barishtet përmirësojnë përthithjen e hekurit.

Përveç vitaminës C, ju mund të merrni edhe vitaminë A dhe beta karoten që maksimizojnë përthithjen e hekurit.

Ushqimet e pasura me vitaminë A

 • Peshku
 • Mëlçia e viçit
 • Kungulli
 • Patatja e ëmbël
 • Barishtet
 • Ushqimet e Pasura Me Beta Karoten
 • Karrotat
 • Patatet e ëmbla
 • Kungulli
 • Pjepri
 • Mango
 • Suplementët e hekurit

Suplementët e hekurit mund të jepen vetëm me rekomandimin e mjekut.

Kjo është e nevojshme sepse sasitë e larta të hekurit mund të jenë të rrezikshme.

Nëse e teproni me hekurin do të prekeni nga sëmundjet e mëlçisë, konstipacioni, të përzierat dhe të vjellat.

Suplementët mund të rrisin nivelet e hekurit në organizëm në mënyrë graduale dhe duhen marrë vetëm me rekomandimin e mjekut.

Related posts

Këto janë sëmundjet që shërohen nga vaji dhe kripa

admin

USHQYERJA E SHËNDETSHME DHE MIKROBIOMA INTESTINALE

admin

Plakje ose kancer i lëkurës. Sa e keqe është në të vërtetë nxirja nga dielli?

admin