RTV AHIRETI
Shëndetësi

A ju pëlqejnë vezët? Kur të dëgjoni se çfarë thotë hulumtimi i ri, do t’i duani edhe më shumë

a-ju-pelqejne-vezet?-kur-te-degjoni-se-cfare-thote-hulumtimi-i-ri,-do-t’i-duani-edhe-me-shume

Për vite me radhë, ne menduam se ngrënia e shumë vezëve të plota, duke përfshirë të verdhën e verdhë, e cila është e pasur me kolesterol dietik, ishte e keqe për shëndetin tuaj.

Ka arsye të ndryshme pse mund të dëshironi të filloni të hani vezë çdo ditë nëse nuk e bëni tashmë. Ato mund të zvogëlojnë inflamacionin, t’ju ndihmojnë të ndërtoni muskuj dhe të forconi sistemin tuaj imunitar.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi gjithashtu se vezët, përveçse janë të mira për trupin tuaj, mund të jenë pikërisht ajo që truri juaj dëshiron, falë faktit se ato mund të përmirësojnë funksionin njohës.

Studimi, i botuar në revistën Nutrition Neuroscience, përfshiu 79 pjesëmarrës të moshës 18 deri në 75 vjeç. Testet u kryen me pjesëmarrës që vlerësuan funksionet njohëse në periudha të ndryshme gjatë testit, raporton Eatthis.

Gjetjet treguan se ndërsa ngrënia e vezëve – dhe, si rezultat, hidroliza e proteinës së vezës NWT-03 – nuk i ndihmoi pjesëmarrësit të përmirësonin një test të vigjilencës psikomotorike, ai u shoqërua me performancë më të mirë në një test të kohës së reagimit.

“Ky është një studim shumë interesant sepse zhytet më thellë në përbërjen kimike të dobishme të vezëve dhe se si hidroliza e proteinave të vezëve, e cila prodhohet nga zbërthimi i proteinave të vezëve, mund të jetë e dobishme për shëndetin”, thotë mjeku Kiran Campbell.

Hidroliza e komponentit NWT-03 ka aftësinë të përmirësojë funksionet njohëse brenda fushës së funksioneve ekzekutive.

“Domeni i funksionit ekzekutiv është përgjegjës për vetë-rregullimin, kreativitetin, hapësirën e vëmendjes, arsyetimin, kujtesën e punës, kontrollin frenues dhe fleksibilitetin mendor, ndër funksionet e tjera të trurit. Megjithatë, ndërsa këto gjetje janë pozitive dhe premtuese, është e vështirë të thuhet nëse përfitimet janë vetëm nga vetë proteina e vezës, pasi vezët kanë përbërës të tjerë që janë treguar se përfitojnë shëndetin e trurit dhe funksionin njohës. Kjo është veçanërisht e theksuar në të verdhën e vezës. Për vite me radhë, ne menduam se ngrënia e shumë vezëve të plota, duke përfshirë të verdhën e verdhë, e cila është e pasur me kolesterol dietik, ishte e keqe për shëndetin tuaj. Megjithatë, gjatë dekadës së fundit ose më shumë, ne e kemi ditur se niveli i kolesterolit në gjak të një personi ka pak të bëjë me marrjen e kolesterolit në dietë”, thotë Campbell.

E verdha e vezës gjithashtu përmban fitonutrientë të vlefshëm që promovojnë shëndetin si kolina, luteina dhe zeaksantina.

“Këto lëndë ushqyese gjithashtu mund të lidhen me përmirësimin e funksionit njohës sipas disa studimeve”, shton Campbell.

Në të njëjtën kohë, Campbell thotë se “ndërsa hulumtimi është premtues, ne ende duhet të fokusohemi në një model të përgjithshëm të të ushqyerit të shëndetshëm që përfshin gjithçka që trupi dhe truri juaj kanë nevojë për të funksionuar në kapacitetin optimal. Kjo përfshin një dietë të përbërë nga drithëra, fruta, perime dhe proteina pa yndyrë, ndërkohë që kufizon sheqernat e shtuara, yndyrat e ngopura dhe trans”.

“Sa shpesh e ushqeni trupin tuaj është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për funksionin kognitiv. Nëse nuk po i jepni trurit tuaj atë që i nevojitet për të funksionuar, do të ndiheni të plogësht, të paaftë për t’u fokusuar dhe do të keni vështirësi të përqendroheni në detyrat e përditshme. Duke ndjekur një model të vazhdueshëm të vakteve ditore – që zakonisht është mëngjesi, dreka, darka dhe ndoshta një rostiçeri ose dy – ju mund të shmangni varfërimin e trupit dhe trurit nga lëndët ushqyese që i nevojiten dhe të shmangni ngjarjet e padëshiruara”, shpjegon Campbell.

Related posts

Luftojeni të nxehtin duke u hidratuar me këto ushqime

rezart morina

Forcimi i kockave për të reduktuar stresin, 5 përfitimet e pirjes së qumështit gjatë natës

admin

4 ushqime që nuk duhet t’i blini kurrë në supermarkete

rezart morina